Vytvořte si samostatný čtecí koutek
Jestli jste zvyklí číst například v obýváku na gauči, může se vám stávat, že se nezvládnete uvolnit a na knížku se naplno soustředit – na vaše smysly útočí puštěná televize nebo rádio, neuklizené nádobí od svačiny nebo koš s prádlem čekajícím na složení. Málokdo má k dispozici speciální pokoj, který by mohl sloužit jako čítárna nebo domácí knihovna. Podobně jako při vytváření pracovního koutku si ale můžete rozdělit větší místnost japonskou stěnou, která vám poskytne soukromí a klid na čtení. O dalších výhodách japonských stěn jsme psali například v tomto článku.
Co by nemělo chybět v koutku na čtení?
- pohodlné křeslo nebo jiný sedací nábytek s opěradlem
- okno pro dostatek přirozeného světla
- příjemné, tlumené osvětlení (například stojací lampa) na večer
- odkládací stolek na pití, svačinu nebo poznámkový blok
- malá knihovnička se zásobou nepřečtených či rozečtených knížek
Stínění přátelské pro celoroční čtení
Sluníčko na podzim a v zimě příliš ostré nebývá, pokud ale chcete čtecí koutek využívat i v jiných částech roku, musíte myslet i na vhodné zastínění oken. Na čtení se hodí rozptýlené světlo z rolet, ideálně s látkou typu den a noc. Tipy na využití rolet den a noc najdete zde.
Další výbornou volbou jsou plisse žaluzie, jejichž horní a spodní profil je možné posouvat podle potřeby a mít tak v místnosti zároveň dostatek světla i odstíněnou právě tu část, kam se přímo opírá slunce.
Jelikož začíná zima, nezapomeňte načerpat inspiraci o nejvhodnějších interiérových barvách pro toto roční období v našem znovu aktuálním loňském článku.