Hledat
Sezónní témata
17. dubna 2025

Velikonoce den po dni: Tradice, které dávají smysl i dnes

Redakce
4
112 přečtení
Velikonoce den po dni: Tradice, které dávají smysl i dnes
Jen několik volných dnů na začátku jara? Kdepak! Velikonoční tradice mají původ hluboko v historii – některé jsou křesťanské, jiné pohanské, všechny ale v sobě nesou symboliku nového začátku, naděje a znovuzrození. Během několika dnů vystřídáme klid i veselí, horečné přípravy i bujaré oslavy. Co z dávných tradic převzít do rodinných oslav?

Zelený čtvrtek: Chuť jara

Poslední čtvrtek před Velikonocemi, kdy podle biblické tradice Kristus naposledy zasedl se svými učedníky ke stolu – k tzv. poslední večeři. Zároveň se už od středověku v českých zemích tento den jedlo zelené jídlo: pokrmy z čerstvých bylinek, špenátu nebo mladých kopřiv, aby člověk byl celý rok zdravý.

Co si z něj vzít dnes: Udělejte si čas na jarní nákup čerstvé zeleniny a bylinek, upečte bylinkovou nádivku nebo si dejte jednoduchý zelený oběd. Když počasí přeje, dejte si ho rovnou venku – třeba na terase pod markýzou. Čerstvý vzduch i první teplé paprsky dodají energii na další dny.

Velký pátek: Den ticha, vody a přírody

Velký pátek je v křesťanské tradici dnem ukřižování Ježíše Krista a jedním z nejtišších dní roku. V lidové kultuře se s tímto dnem pojí spousta pověr – například že se v tento den otvírá země a vydává své poklady, nebo že má voda očistnou a uzdravující moc.

Co si z něj vzít dnes: Je to ideální den na tichou procházku do přírody nebo k vodě, případně symbolické „omytí“ – ranní opláchnutí studenou vodou jako očista těla i mysli. Odpočívejte s knihou, pletením nebo prostě jen sami se sebou. Nebo se s dětmi vydáte hledat velkopáteční poklad?

Bílá sobota: Přípravy na Boží Hod

Bílá sobota je dnem příprav – v dřívějších dobách se v domácnostech uklízelo, pekly se mazance a beránci, barvila vajíčka. Je to jediný den, kdy se v kostelích nekonají žádné mše ani další svátosti kromě posledního pomazání, případně zpovědi. V noci na neděli končí postní doba.

Co si z ní vzít dnes: Upečte velikonoční mazanec nebo beránka, vyzdobte domov větvičkami, které už raší, nebo připravte s dětmi košíčky s barevnými vejci. Barvení vajíček přírodními barvivy (například cibulovými slupkami nebo červeným zelím) je krásná tradice, která baví i dnešní děti.

Velikonoční neděle: Den radosti

V neděli se slaví zmrtvýchvstání Krista, v křesťanské tradici jde o den největší radosti. I v lidovém pojetí jde o den slavnostní – rodiny se schází, stoluje se, připravují se poslední detaily na pondělní koledování.

Co si z ní vzít dnes: Připravte slavnostní oběd a pokud počasí dovolí, prostřete si klidně venku pod pergolou. S prvními slunečnými dny je to krásný způsob, jak oslavit jaro. Ať už s tradičními pokrmy, nebo s tím, co chutná právě vaší rodině.

Velikonoční pondělí: Veselí, pomlázka a vajíčka

V pondělí se odnepaměti koledovalo, přestože velikonoční pondělí křesťanským svátkem není – tyto tradice k uvítání jara nám zůstaly ještě z pohanských dob. Koledníci chodí s pomlázkami „vyšlehat“ dívky, aby zůstaly zdravé a svěží a za odměnu dostávají malovaná vajíčka, v současnosti i jiné sladkosti, čokoládu nebo alkohol. V některých regionech se provádí i polévání vodou – všechny tyto rituály souvisí s novým životem, silou jarní přírody a symbolikou plodnosti a očisty.

Co si z něj vzít dnes: Uspořádejte hledání vajíček pro děti (tzv. „easter egg hunt“), připravte velikonoční snídani venku nebo pozvěte rodinu a přátele na velikonoční brunch. I když bude počasí nevyzpytatelné, díky stínění si můžete užít svátky v pohodlí venku, bez obav z deště nebo ostrého jarního slunce.

Nejnovější

Sezónní témata
26. března 2025

Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích

Redakce
4
112 přečtení
Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích
První duben je odedávna den zasvěcený legraci. Pojďme si tentokrát udělat legraci trochu netradiční: zasmát se některým pomluvám, polopravdám a omylům, kterým lidé věří ve spojitosti se žaluziemi. Když je odhalíme, nejenom že se můžeme pobavit, ale zároveň nám nebudou bránit ve výběru správného stínění. Takže jak je to doopravdy?
Tip týdne
24. března 2025

Tip týdne: Jak se dobře vyspat

Redakce
3
112 přečtení
Tip týdne: Jak se dobře vyspat
Spíte dobře? Přes zimu se obvykle spí příjemně: brzká a dlouhotrvající tma stejně jako možnost dobře vyvětrat a vychladit ložnici napomáhají kvalitnímu spánku. Potom, co přišlo jaro, ale hrozí, že se náš spánek bude opět zhoršovat. Tmavá část dne se zkracuje. Přechod na letní čas sice tmu alespoň na chvíli posune, i tak ale bude brzy svítat už dlouho předtím, než většina z nás vstává.