Žlutá, oranžová a červená dodávají optimismus a chuť do života
V zimě trávíme doma velkou část dne. Pokud navíc pracujeme z domova, je důležité, aby nám naše okolí energii dodávalo, a ne ubíralo. O vlastnostech barev jsme ve stručnosti psali v tomto článku – s příchodem zimy věnujme svou pozornost hlavně teplým barvám: žluté, oranžové nebo červené.
Žlutá barva zahání únavu a také nechuť do práce, v domácí kanceláři by proto měla být jednou z barev první volby. Pro duševní hygienu a klid na práci je ideální mít vlastní pracovní koutek oddělený například japonskými stěnami – ideálně ve žluté barvě.
Oranžová barva dodává optimismus a chuť k životu. Spojuje dobré vlastnosti červené i žluté – zvyšuje chuť k jídlu, rozveseluje a povzbuzuje. V případě, že nemáme problémy s usínáním, nemusíme se bát doplnit ložnici oranžovými roletami, bude se nám lépe vstávat. Pokud jsme citlivější a oranžová by nám narušovala spánek, využijeme ji v jídelně, pracovně nebo obývacím pokoji.
Červená barva stimuluje a povzbuzuje, dokáže dokonce zvýšit subjektivní pocitovou teplotu v místnosti. Vyvolává chuť k jídlu, nebojme se proto jejího využití v kuchyni nebo jídelně, například na plisse žaluziích. Podporuje ale také pracovní elán, proto se hodí i pro dekoraci pracovny, především pokud naše práce vyžaduje velké množství samostatnosti, proaktivity a akčního přístupu.
Nezapomeňte na pohyb! I když se nám v zimě často nechce chodit ven a hýbat se, cvičení nám pomůže udržet si energii a dobrou náladu.
Energii nám ubírá i stres
V prosinci je těžké nepodlehnout stresu z blížících se svátků i nejrůznějších záležitostí, které potřebují dotáhnout před koncem roku. Loni jsme psali o tom, jak snížit předvánoční nervozitu a udělat z Vánoc svátky radosti místo zdroje stresu a utrpení. Místo přímé stimulace živými a teplými barvami můžeme také zkusit vyzdobit náš domov v duchu hygge – tím, že se budeme doma cítit příjemně, také ušetříme velké množství energie, především té psychické.
Co kromě barev a pohybu pomáhá doplňovat v zimě energii?
- dostatečný pitný režim
- vitamíny a minerály, především z ovoce a zeleniny - vyhýbat se ale nemusíte ani doplňkům stravy s jejich obsahem
- dostatečně spát
- co nejvíce se vystavovat dennímu světlu
- pěstovat koníčky (sport, vaření, vyrábění, studium)
- zahřívací potraviny: polévky, omáčky, kaše, pálivé jídlo nebo luštěniny
- horké nápoje: čaj, horká čokoláda nebo punč