Zahřejte se pohybem
Když se budete hýbat, nebude vám zima – to nás učily už naše maminky, a měly pravdu. Běhat do kopce nebo do schodů je ideální, zabírá ale i procházka v ostřejším tempu nebo výlet na běžkách. Uvnitř v bytě vás zahřeje zumba nebo aerobic, ale také jóga.
Proti studeným končetinám zkuste preventivně pravidelné sprchování teplou a studenou vodou. Když se vrátíte promrzlí zvenku, pro okamžité prohřátí vám pomůže desetiminutová koupel nohou v horké vodě.
Přidejte vrstvu oblečení a zachumlejte se do deky
Další rozumná zásada ověřená generacemi – teplé ponožky a svetr vás zahřejí i bez nutnosti rozpalovat radiátory. A kdyby to nestačilo, zabalte se do teplé deky nebo plédu. Pocitovou teplotu zvýší také izolace zespodu – od sedačky (s pomocí teplých polštářů a sedátek) nebo podlahy. Studená podlaha je velmi nepříjemná, je vhodné na to myslet už při stavbě a zvolit teplejší podlahové krytiny jako dřevo nebo vinyl, případně po bytě rozmístit koberce. Zajímá vás, jak šetřit energií nejen při vytápění?
Mrznou vám na procházce ruce i přes rukavice? Noste v kapsách hřejivé polštářky – stačí zmáčknout plíšek a polštářek se ihned začne zahřívat. Vydrží hřát až půl hodiny a do původního stavu ho dostanete povařením ve vodě.
Termoska s čajem nebo jiným horkým nápojem
Teplo můžete do organismu přidat i zevnitř pomocí horkého nápoje, polévky nebo třeba misky horkého chilli con carne. Z nápojů nám tepelný komfort nejvíce zvýší zázvorový čaj s medem nebo ovocné čaje se skořicí a hřebíčkem. Pozor na alkohol, který sice pocitově zahřeje, ve skutečnosti ale způsobuje proudění krve do pokožky a rychlejší ochlazování organismu. Víte, jaká je ideální teplota v obytných místnostech? O zdravé teplotě na pobyt i spaní jsme psali v tomto článku.
Koření, které zahřívá organismus
- chilli
- kari
- kurkuma
- skořice
- hřebíček
- badyán
- pepř
- kmín
Lokálně se můžete zahřát i pomocí kapsaicinové náplasti nebo prohřívacích krémů.
Zabraňte zbytečnému úniku tepla pomocí venkovních žaluzií
Určitě není od věci zkontrolovat, jestli vám někde v bytě netáhne či jinak neuniká teplo. Tepelné ztráty omezí také screenové rolety nebo venkovní žaluzie. Díky venkovním žaluziím mimochodem ušetříte jak v zimě za vytápění, tak v létě za klimatizaci – v prvním případě udržují teplo uvnitř domu, v tom druhém ho odrážejí ven.
Teplo z krbu nebo quartzové topidlo
Můžete si samozřejmě i přitopit. Ale místo roztočení ventilů topení nebo používání drahých elektrických přímotopů jde přitápět i chytře – například s pomocí quartzového topidla, které patří mezi nejúspornější a nejefektivnější zdroje tepla. V případě, že máte doma krbová kamna, je pak samozřejmě možné přitápět dřevem, teplo do domácnosti dodají ale i krby na biolíh (ethanol). Jejich přenosné varianty si můžete postavit i na stůl, neprodukují kouř a nepotřebují tedy komín. Víte, jaká kamna vás nejlépe zahřejí?
Je to v hlavě: jak zvýšit subjektivní pocit tepla
Každý z nás má hranice chladu a tepla nastaveny trochu jinak – především v přechodových týdnech mezi ročními obdobími můžeme potkávat kolemjdoucí v bundách i v krátkých kalhotech. Je možné ovlivnit vlastní subjektivní vnímání chladu – umožňuje to například Wim Hofova metoda nebo autogenní trénink, kdy vleže při uvolnění „posíláme teplo“ do různých částí těla.
Zahřát se nám pomohou také barvy v domácnosti nebo vůně do aromalampy. Kromě vůní koření, o kterém jsme psali v tabulce výše, můžete vyzkoušet i zázvor nebo rozmarýn.