Péče o keře a stromy
Pozdní jaro, především konec dubna a květen, je ohledně prací na zahradě pravděpodobně nejnáročnější. Průběžně odstraňujte odkvetlé květy okrasných dřevin (šeříků, sakur atd.), aby se stromy nevysilovaly. Stříhejte živý plot, zaštipujte okrasné keře, po odkvětu ořežte zlatici („zlatý déšť“) a zkraťte výhony dřevitých pivoněk o tři očka. Můžete začít roubovat ovocné stromy metodou za kůru. Na starých větvích vylamte letorosty, některé dřeviny můžete množit řízkováním.
Okrasná a užitková zahrada
Vysaďte okrasné trávy, kapradiny a předpěstované dvouletky (například macešky) nebo podzimní letničky (astry). S nejchoulostivějšími letničkami počkejte do druhé poloviny května. Můžete doplnit skalku novými skalničkami, po třech zmrzlých (15. května) mohou do země citlivé hlíznaté květiny a cibuloviny (dosny, jiřiny nebo begónie).
Udržujte trávník tak, aby nestačil vykvést. Nutné je pravidelné sekání a zalévání, ale také odstraňování plevele a občasné pohnojení. Můžete založit nový trávník a také vysít semena pro květinovou louku.
Důležitá je péče o vysázené jahody. Pokud jsou noci ještě chladnější, zakrývejte je netkanou textilií – přes den ji však nezapomeňte odstranit, aby hmyz mohl květy opylovat. Ovocné stromy a keře můžete stříkat proti škůdcům. Po odkvětu zbavte příliš hustě obalené větve části plodů, zbylé pak budou větší a kvalitnější.
Vyjednoťte zeleninu vysázenou v dubnu a skliďte ranou úrodu (salát, ředkvičky, špenát). V květnu už můžete sázet choulostivější bylinky: rozmarýn, majoránku i bazalku. Záhony mulčujte rozdrcenou borkou.
Příjemné trávení času na zahradě
Jarní posezení na zahrádce vám zpříjemní pergola. Vrtochům počasí nejlépe vzdoruje bioklimatická pergola: když přijde jarní přeháňka, snadno si zaklopíte lamely a můžete zůstat na čerstvém vzduchu. V pergole můžete odpočívat, bavit se s přáteli nebo třeba grilovat.