Dřevěný zahradní nábytek
Hliníkové pergoly umožňují zaklopení lamel před deštěm, sněhem a pálícím sluncem. Nábytek v pergole tak nebude trpět tolik jako na otevřeném, nezakrytém prostranství, především když zastíníte ještě boční stěny screenovými roletami nebo venkovními žaluziemi. V pergole tak můžete mít i nábytek z pravého ratanu nebo ze dřeva, pokud budete počítat s jeho nutnou údržbou – před použitím a pak alespoň dvakrát ročně byste ho měli umýt a napustit olejem, voskem nebo lazurou podle typu dřeva. I při patřičném ošetření je ale pro dřevěný nábytek vhodnější přezimovat v budově.
Nejvhodnější volbou pro dřevěný zahradní nábytek je eukalyptus, teak nebo jiná odolnější tropická dřeva.
Celoroční zahradní nábytek
Celoročně lze nechávat venku například nábytek z kvalitního umělého ratanu, ale i ten je lepší překrýt plachtou. Zimu venku přečká i hliníkový zahradní nábytek – hliník nerezaví, tolik se neohřívá, je lehký a stabilní. Jako každý kov ale není sám o sobě nejpříjemnější na sezení, počítejte proto s odnímatelnými látkovými podsedáky nebo vybírejte variantu ze sedáky s textilenové látky odolné proti UV záření.
Každému zahradnímu nábytku je přes zimu vždy lépe ve větrané, suché místnosti, jako je garáž nebo dílna. Pokud ale tuto možnost nemáte, vybírejte mezi odolnějšími druhy popsanými výše a alespoň je složte a zakryjte.
Bezúdržbový zahradní nábytek
Zapomeňte na levný plast – brzy venku popraská a zmatní. Kvalitnější plastový nábytek ale můžete nechat na terase nebo v pergole bez velké péče. To platí i pro výše zmiňovaný umělý ratan nebo hliník, populární je i nábytek ze slitiny hliníku a mědi (duralu). Nábytek z jiného kovu než hliníku by měl být pozinkovaný nebo nalakovaný pomocí práškového lakování.
Populární tahokov, neboli prostříhávaná kovová mřížka, je chráněn povrchovou úpravou Elotherm. Díky tomu odolává korozi i povětrnostním vlivům a navíc vypadá moderně a stylově.