Hledat
Udělej si sám
15. července 2022

Co si na zahradě udělat svépomocí

Redakce
3
2552 přečtení
Co si na zahradě udělat svépomocí
Udělat si sám, nebo se obrátit na odborníky? Když jde o zahradu, vstupuje do rozhodování řada faktorů. Za prvé fakt, jestli vás technické práce baví a jdou vám od ruky, za druhé aspekt časový, za třetí finanční. Některé instalace je navíc z různých důvodů lepší nechat na odborníky. Co si můžete na zahrádce udělat sami?

Záhony: ano

Zahradní architekt se vyplatí, pokud máte atypickou zahradu na nestandardním pozemku, například ve svahu. Pomůže vám i v případě, že nemáte prostorovou představivost a zkrátka se neumíte rozhodnout, jak zahradu rozvrhnout. V případě jednoduché zahrady a alespoň rámcové představy se do plánování můžete pustit sami. Nezapomeňte se zamyslet nad účelem, k jakému zahradu chcete především využívat, a rozdělit zahradu na odpočinkovou.

Pokud máte zahradu ve svahu, snadno ji můžete srovnat s opěrnou zdí ve svahu, aby vaše zahrada byla krásně rovná.

Pro inspiraci tu máme tipy na nejvděčnější kvetoucí rostliny a vhodnou zeleninu pro začátečníky.

Jezírko: zvládnete

Zahradní jezírko není těžké postavit svépomocí, musíte si ale udělat průzkum podloží, které určí, jak náročný bude výkop a jak velké riziko sesuvu břehů hrozí. Vodní prvek by na zahradě určitě neměl chybět.

Kůlna nebo zahradní domek: nejvýhodnější je stavebnice

Kůlnu na nářadí je nejsnazší koupit sestavitelný zahradní domek. Pro stavby do 5 metrů výšky a méně než 25 m2 zastavěné plochy nepotřebujete stavební povolení. Stavbu svépomocí zvažte – je k ní potřeba hodně zkušeností a specifických dovedností. Pokud jste už ale podobný domek stavěli a víte, že stavbu zvládnete, směle do toho.

Domeček pro děti: zkuste to

Dřevěný domeček na stromě je určitě estetičtější než plastová konstrukce ze supermarketu. Šikovný rodič stavbu podobného typu zvládne, na internetu lze najít mnoho návodů. Potřeba bude v každém případě kvalitní dřevo, vrtačka, pila, nějaký druh střešní krytiny a bruska na dřevo. Ohledně stavebního povolení platí stejná pravidla jako u přístřešku na nářadí.

Pergola: bioklimatickou zvládnete snadno, dřevěná je výzva

Dřevěnou konstrukci pergoly zvládne spíše zkušený kutil. Budete potřebovat vybetonovanou plochu nebo jinou podlahu, kam bude možné umístit patky pro stojny. Potom si musíte nařezat dřevo, trámy zbrousit, namořit a nalakovat. Podle použitého podkladu vyberete patky a upevníte je do základů, následně vás čeká montáž konstrukce.

Pokud zvolíte bioklimatickou pergolu, podobně náročný postup vás nečeká. Z dílů, připravených na míru, si konstrukci pergoly postavíte svépomocí bez problémů. Samozřejmě si ale můžete ušetřit práci, zvolit odbornou montáž a už se jen těšit na letní pohodu pod pergolou.

Redakce

Nejnovější

Tip týdne
17. února 2025

Tip týdne: naplánujte si léto v únoru

Redakce
4
2552 přečtení
Tip týdne: naplánujte si léto v únoru
Zima pomalu ustupuje, dny se prodlužují a léto se přestává zdát tak daleko. Únor je přitom ideálním měsícem na plánování dovolené – nejenže máte stále široký výběr destinací, ale často navíc ještě platí First minute slevy. Ať už toužíte po exotice, relaxaci v přírodě nebo aktivním poznávání nových míst, včasné plánování vám zajistí klidnou a dobře připravenou dovolenou.
Dům a zahrada
13. února 2025

Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem

Redakce
4
2552 přečtení
Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem
Minimalistické interiéry nás neoslovují jen svou jednoduchou a přímočarou estetikou, ale především funkčností a duševním klidem, který přinášejí. Přehledné prostředí nám pomáhá lépe se soustředit, snižuje stres a zjednodušuje každodenní život. Nemusíte přitom hned vyhazovat polovinu svého majetku – minimalismus je proces, při kterém si vědomě vybíráte, co ve svém prostoru necháte a bez čeho se obejdete.