Stromy a rostliny chraňte před mrazem
Během prosince dbejte na to, abyste citlivé rostliny dostatečně ochránili před chladem a promrznutím. Pokud nenapadne sníh, který slouží jako přirozená tepelná izolace rostlinek, použijte chvojí, slámu nebo suché listí jako ochranu před promrznutím.
Co se týče stromů, hlídejte, aby jejich větve nezatížilo příliš velké množství sněhu, které by je mohlo polámat. Sníh průběžně oklepávejte a to zvláště z mladých stromků. Pokud pěstujete křehké keře, které by sníh mohl poničit, zakryjte je stříškou.
U stálezelených dřevin mějte na paměti, že potřebují více vody, a to i během zimních měsíců. Dokud ještě není zmrzlá půda, můžete je zalévat, a tak je ochránit před suchem. Jako optimální množství na jednu dřevinu se uvádí 10 litrů vody.
Jak na péči o zeleninu?
Zatímco většinu zeleniny sklízíme už na podzim a ukládáme ji na bezpečné místo, některé druhy zeleniny jsou mrazuvzdorné a lze je pěstovat i během zimních měsíců. Mezi takové druhy patří křen, chřest, petržel, pastinák, růžičková kapusta, kadeřávek a také samozřejmě cibuloviny.
I u takto otužilé zeleniny platí, že je třeba chránit ji před mrazem. Obvykle si vystačíte se sněhem, avšak v posledních letech se setkáváme s čím dál menší sněhovou nadílkou. K izolaci můžete použít opět suché listy, větve nebo slámu. Rostlinám můžeme přidat také více kompostu nebo zeminy.