Zařizujte pomalu a s rozmyslem
Startovací byt vám nemusí vydržet navždycky, ale nikdy nevíte, jak se bude vyvíjet situace na realitním trhu. Možná v něm zůstanete déle, než si představujete. Na rozdíl od bezstarostného zařizování studentského bytu nebo pokoje levným nábytkem, u kterého není potřeba vyšší životnost než několik let, je lepší zařizovat startovací byt pomaleji, s rozmyslem a raději si našetřit na kvalitnější vybavení, především nábytek. Díky pomalejšímu tempu se navíc do značné míry vyhnete nákupu zbytečností, které nevyužijete.
Postel je základ
Pohodlné spaní se vám může prozatím zdát jako nepotřebný luxus, ale věřte, že za několik let vám vaše záda poděkují. Kvalitní rošt i matrace by měla být samozřejmost – a i pokud bydlíte zatím sami, je příjemnější pořídit si širší lůžko, například 140 cm. Na oblečení ze začátku postačí štendr plus komoda na prádlo, skříně můžete pořídit i později. Moc dlouho naopak neodkládejte nákup kuchyňského stolu se židlemi. U stolu mohou sedět i návštěvy a vytváří dojem zabydleného, pohodlného bytu.
Investujte do stínění
Když začnete chodit pravidelně do práce, je ještě důležitější se vyspat, než to bylo za studentských let. Kromě kvalitní postele a matrace se tak vyplatí investovat i do stínění. Nerušený spánek vám zajistí venkovní rolety, které vytvoří perfektní zatemnění ložnice. Celistvou plochu a tedy i nulový průnik nežádoucích slunečních paprsků po stranách zajistí i některé tvary lamel venkovních žaluzií, například Zetta nebo Setta.
Nemůžete nic instalovat na fasádu? K dispozici je i zatemňovací screenová roleta k montáži do interiéru.
Vytvářejte multifunkční místnosti
Startovací byt obvykle bývá skromný – co do počtu místností i obyvatelné plochy. Aby se do něj vešly všechny potřebné zóny, bývá potřeba jich sloučit několik do jedné místnosti. Máte několik možností, jak takový pokoj rozdělit. Buď jen opticky, například pomocí kusových koberců, případně předělem v podobě otevřené knihovny či nábytkové stěny. Elegantní a originální cestou je přepažení místnosti pomocí japonských stěn. O rozdělování jednotlivých pokojů na různé funkční zóny jsme psali například zde.