Tepelná izolace a izolace proti hluku
Venkovní žaluzie, které chrání dům z venkovní strany, dokážou uspořit poměrně hodně energií nejen za chlazení, ale i za vytápění v chladných, zimních měsících. Dokáží v chladných měsících udržet daleko více tepla, které jinak uniká skrze prosklené plochy oken. Je to tím, že tyto plochy chrání vůči náporu studeného vzduchu, větru, studeného deště a sněhu.
Kdo chce tedy zateplit dům efektivně, měl by se zamyslet už při projektu nad použitím nejen tepelných izolací, ale i těchto účinných doplňků.
Venkovní žaluzie jsou tudíž skvělou tepelnou izolací, kdy v domě během zimy drží teplo, v létě zase příjemný chlad a také jsou používány jako izolace proti hluku. Díky venkovním žaluziím se do pokojů nedostane ruch z ulice, což je výhodné především ve chvíli, kdy máte okna směřující na hlavní cestu nebo frekventovaný chodník.
Podívejte se na příklady. Jaká věc dělá jaký hluk?
Dobré je také vědět, že se nejedná o lineární stupnici, ale o logaritmickou, tedy že 100 dB není dvojnásobný hluk oproti 50 dB, ale mnohem vyšší. Nárůst hlučnosti o 3 dB je prý dvojnásobný nárůst akustického výkonu, o 10 dB už desetinásobný, o 20 dB stonásobný.
- šelest listí na stromech (při velmi slabém vánku) 10 dB
- volná příroda a bezvětří 20 dB
- pouliční hluk (tiché předměstí) 30 dB
- mírný déšť 50 dB
- kvákání žáby 64 dB
- osobní auto v městském provozu 80 dB
- kohoutí kokrhání 85 dB
- nákladní auto v městském provozu 90 dB
- jedoucí vlak 90 dB
- burácení motorky 100 dB
- sbíječka 110 dB
- práh bolestivosti 130 dB
Odolnost proti větru
Máte-li dům v místě, kde často fouká vítr, pak by měly být venkovní žaluzie pro vaše obydlí jasná volba. Moderní žaluzie jsou maximálně odolné vůči větru. Jejich odolnost je testována dle norem ČSN EN 13659 Centrem stavebního inženýrství. Díky tomu máte jistotu, že bude váš interiér v bezpečí za jakýchkoliv podmínek. Při velmi silném větru je vhodné žaluzie otevřít. Pořídíte-li si model se senzorem, při silném větru se automaticky samy vytáhnou a tím jsou chráněny.
Jedete na dovolenou a dům vám nemá kdo hlídat?
I takový benefit venkovní žaluzie mají! Ne, nemyslíme tím, že by vám pohlídaly dům... i když! Zavřené žaluzie mohou pomoci proti vloupání se do vašeho domu. Zloději už dávno nechodí pouze dveřmi. V 83 % případů je to právě okno, které vyhlíží. Před odjezdem na dovolenou naprogramujete jejich spouštění a nikdo nepozná, že nejste doma.
Sezóna alergií? Nenechte žlutý pyl, aby byl nájemníkem vašeho domova.
Máme rovněž dobrou zprávu nejen pro alergiky. Venkovní žaluzie, pokud jsou zavřené, zabrání, aby vám do interiéru létal pyl a případně i drobný hmyz a prach. Loňskou smršť žlutého pylu borovic a řepky si musí pamatovat každý. Pokud v těchto nejhorších dnech necháte žaluzie zavřené, máte jistotu, že váš obývák, elektroniku a další majetek nepokryje žlutý pyl. Pyly představují velké zdravotní riziko pro děti i dospělé.
Po dopadu na vlhkou sliznici dýchacích cest se pylové zrno chová, jako kdyby dopadlo na květní bliznu. Začíná uvolňovat enzymy, které zajišťují průnik látek skrze bliznu. Tyto enzymy umí narušit nejen povrch blizny, ale i sliznici dýchacích cest. Uvolňované alergeny potom snáze prostupují hlouběji a vyvolávají alergickou reakci.
V našich končinách se pylová sezona dělí na tři hlavní období:
- jarní – dominují pyly stromů, zejména břízovitých,
- letní – hlavními alergeny jsou trávy,
- podzimní – dominancí vysokobylinných plevelů, především pelyňku, a v posledních letech již také ambrozie.
Možná si řeknete, že nechcete mít několik týdnů zatažené žaluzie a tmu ve svém království. To ani nemusíte. Stačí, když budete poctivě sledovat detailní předpověď počasí a žaluzie zavírat v případě větru, který by pyl do vašeho domu zanesl.
V dubnu to jsou například dřeviny:
- borovice
- bříza
- buk
- cypřišovité
- černý bez
- dub
- habr
- jasan
- javor
- jilm
- jírovec
- lípa
Jednoduché čištění a údržba
Aby byly stále v dokonalém stavu, neopomíjejte jejich pravidelné čištění. To provádějte na jaře a na podzim. K čištění vám postačí klasicky kyblík s jarovou či mýdlovou vodou a hadr či hadice. Proud vody však nesmí být příliš silný a teplota vody nesmí přesáhnout 30 stupňů Celsia, aby nedošlo k poškození lamel. Na venkovní žaluzie se nehodí používat agresivní čističe a chemii v podobě organických ředidel, alkalických rozpouštědel, apod.
Potřebujete-li vyčistit žaluzie umístěné ve vyšších patrech domu, je lepší požádat o pomoc profesionální úklidovou firmu, která má patřičné vybavení i pro případnou práci ve výškách.