Pašijový týden
Květná neděle
V tento den, o poslední postní neděli, se připomíná příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. V kostelech se světí kočičky – rozkvetlé větvičky jívy.
Modré pondělí
Název tohoto dne vychází z německého blau – modrý, ale také práce neschopný, dokonce opilý. Tento den bylo nakázáno odpočívat a nabírat síly, pracovat se nesmělo, což se nám dnes před nadřízenými asi obhájit nepovede.
Šedivé úterý
Oba dny, o Šedivém úterý a Škaredé středě, se naopak pracovalo až až – především na předvelikonočním úklidu.
Škaredá středa
Kdo se na Škaredou středu škaredil, tomu to údajně mělo vydržet celý rok. Nemračte se a raději pokračujte ve velkém úklidu: ne nadarmo se této středě říká někde i Sazometná, vymetaly se totiž komíny. To mělo zajistit jejich správný tah, ale také z nich vyhnat případné zlé duchy.
Zelený čtvrtek
V tento den „odletí zvony do Říma“ a až do Bílé soboty se „zvoní“ řehtačkami. Na Zelený čtvrtek byste také měli sníst něco zeleného – neví se ovšem přesně, odkud tato pověra vznikla. Trochou zeleniny každopádně povzbudíte zdraví a nic nezkazíte. Tento den se peklo i zatočené kynuté pečivo, jidášky.
Velký pátek
Tento den je pověrami a tradicemi doslova nabitý. Na Velký pátek byl podle evangelií Ježíš odsouzen a ukřižován, proto křesťané nejedí maso a správně by se měli najíst jen jednou za den (tzv. půst újmy). Z lidových pověstí víme o víře, že se právě dnes otevírají skály a poklady v nich. Neperte prádlo – prali byste ho (samozřejmě symbolicky) v Kristově krvi.
Bílá sobota
O Bílé sobotě se, jak název napovídá, bílilo. Nemusíte malovat, stačí dokončit velikonoční úklid, aby bylo všude čisto a bílo. Také upečte mazance, beránka a nádivku.
Velikonoční neděle – Boží hod velikonoční
Na Velikonoční neděli končí postní období. Toho dne vstal podle legendy Ježíš Kristus z mrtvých.
Velikonoční (Červené) pondělí
Pondělí není tradiční součást křesťanských svátků – koledování s pomlázkou patří k pohanským tradicím, stejně jako zdobení, případně hledání vajec. Jde o oslavu jara a radosti z probouzející se přírody.
Přečtěte si i o dalších velikonočních zvycích v našem minulém článku.
Nejlepší velikonoční DIY dekorace
Chcete si vytvořit vlastní velikonoční dekoraci? Nabízí se věnec na dveře: jeho výroba je jednoduchá, upoutá všechny návštěvy a snadno si ho přizpůsobíte pomocí své nejoblíbenější jarní barvy, květů, kraslic nebo třeba zajíčků či kuřátek.
O Velikonocích můžete využít i barvy na sklo a vytvořit na okna krásné jarní obrázky, třeba i s dětmi. Přinesli jsme vám také návod na netradiční zdobení vajíček a kraslic, třeba v podobě smajlíků – inspirujte se i letos!