Kvetoucí truhlíky: chryzantémy a rozchodník
Pokud si chcete prodloužit sezonu bohatých a barevných květů, osázejte truhlíky tradiční podzimní květinou – chryzantémou neboli listopadkou. Chryzantémy vyžadují čerstvý vzduch, vlhko a polostín, jsou také poměrně náročné na hnojení, zejména před rozkvětem. Před prvními smíšenými a sněhovými srážkami je potřeba je chránit přenesením pod pergolu nebo jiný zahradní přístřešek. Přečtěte si i o jiných rostlinách, které se hodí do pergoly.
Odrůdy chryzantém vhodné do truhlíků – typ „multiflora“
- Danielle
- Delaware
- Chelsey
- Cheryl
- Morgan
- Blanche Poiteviné Supreme
- Pamplona Jogger
- Barcelona Jogger
Krásně a dlouho kvetou také rozchodníky – zkuste rozchodník nachový nebo kamčatský. Až do října vás bude těšit fialový rozrazilec (hebe), z velkého množství barev lze vybírat u brslenů. Kvetoucí rostliny v nádobách dobře doplní stálezelený zimostráz (buxus).
Podzimní klasika: vřesy a vřesovce
Když se řekne „kvetoucí podzimní truhlíky“, většině zahradníků se vybaví vřes. Rostliny s bílými a růžovými kvítky k podzimu prostě patří. Vaše okna a balkony ale může ozdobit i vřesovec, odolná a po celý rok kvetoucí rostlina stejného rodu jako vřes. Oba dva potřebují kyselou půdu a nesnášejí hnojivo s obsahem vápníku.
Originální ozdoba: okrasné trávy, zelí a kapusta
Okrasnou kapustu nebo zelí si do zimních truhlíků můžete pořídit až příští rok – semenáčky se sází mezi květnem a červencem, semínka vysévají v březnu nebo dubnu. Pak se vám ale odmění pestrou paletou barev (čím blíže je teplota k nule, tím zajímavěji se rostlina zbarvuje).
Přestože jde o vyšlechtěné okrasné odrůdy, barevné zelí i kapusta jsou stále jedlé! Potřebují obvykle jen o něco delší tepelnou úpravu.
Výborným doplňkem do truhlíků jsou různé druhy okrasných trav, například kostřava nebo ostřice. Zajímavými barvami listů oživí podzimní truhlíky také dlužicha.
Vítáme Vánoce: jehličnany a cesmína
Kdo je připraven, není překvapen – v záloze tak můžete mít už i truhlíky a venkovní květináče s vánoční tematikou. Terasu celoročně ozdobí zakrslé jehličnany, které je možné nakombinovat i s vřesy.
Zakrslé jehličnany do nádob
- jalovce
- tisy
- cypřišky
- kryptomerie
- borovice (kosodřeviny)
- smrky
Vedle jehličnanů můžete mít v květináči i cesmínu ostrolistou, která se k nám jako symbol Vánoc dostala z Anglie a Ameriky. Pokud stojíte i o typické červené bobulky, potřebujete minimálně dvě rostliny – tento druh není samosprašný. Plody jsou však pro člověka jedovaté, neměli byste ji proto raději pěstovat v domácnosti s malými dětmi.
Zaskočili jsme vás zmínkou o Vánocích? Připomeňte si náš loňský článek, jak na to, aby pro vás Vánoce nebyly utrpením.