Ochraňte pergolu proti větru
Aby v pergole nefoukalo, s tím mohou pomoci různé zástěny. Do hliníkových pergol se hodí screenové rolety nebo venkovní žaluzie – pergola ARTOSI s jejich montáží předem počítá.
Zastínění proti dešti a prvnímu sněhu
U bioklimatické pergoly nemusíte řešit žádné dodatečné zastínění: naklápěcí lamely s gumovým těsněním a řízeným odtokem si poradí s deštěm i se sněhem. Při konfiguraci pergoly ARTOSI si můžete dokonce střechu rozdělit na několik sekcí a naklápět lamely nezávisle v každé z nich.
Teplo v pergole
Aby vám bylo v pergole teplo, k tomu pomohou už zmiňované zástěny před větrem. S klesajícími teplotami už to ale nestačí: tehdy mohou přijít ke slovu elektrické či plynové infrazářiče. Pořízení elektrického zářiče do pergoly je nejjednodušší a nejlevnější, musíte ale mít po ruce elektrickou zásuvku. Plynové hořáky mají vlastní propan-butanovou lahev, umístíte je tam, kam právě potřebujete, a nemusíte se omezovat dosahem kabelu. Oproti elektrickým je však můžete používat jen v dobře větraných prostorách – zastínění pergoly proti větru tak nemůže být příliš velké. Tepelnou pohodu v pergole doladíte hřejivými dekami, které bývají k dispozici i na zahrádkách restaurací.
U infrazářičů, které budete používat venku, si ověřte jejich odolnost proti vodě (IP).
Dostatek světla
S příchodem podzimu se rychleji stmívá, což se ještě výrazněji projeví při skončení letního času o posledním říjnovém víkendu. Trávení volných večerů v pergole pak kromě chladu zkomplikuje i brzký nástup tmy. Do bioklimatické pergoly ARTOSI můžete zabudovat LED pásek nebo použít jednotlivé LED svítilny, ať už závěsné, nebo k položení na stůl či na zem. O výběru venkovního osvětlení pergoly nebo terasy jsme psali zde.