Okrasná a užitková zahrada v listopadu
Okolo prvních mrazíků sklízíme poslední plody i kořenovou zeleninu, pokud nemrzne, vyséváme zeleninu pro první jarní sklizeň. Před zimou posekáme trávník, shrabeme opadané listí a zryjeme neosázené záhony. Hlízy jiřin po prvním přemrznutí vyjmeme ze země a uskladníme, sázet naopak můžeme tulipány a další cibuloviny. Okolo stromů a na jahodové záhony je vhodné v mělké vrstvě zarýt dávku uleželého kompostu nebo hnoje.
Nepodceňujte podzimní rytí – pomůže půdě zregenerovat a oslabí zbylý plevel.
Jak zazimovat pergolu, markýzy a zahradní nábytek
Moderní hliníkové pergoly není potřeba nijak zvlášť čistit – stačí základní údržba, tj. odstranění hrubých nečistot, vyčištění odtokových kanálků a ošetření gumového těsnění lamel speciálním přípravkem. Lamely před zimou naklopte na 90 °, abyste zabránili jejich přimrznutí. Venkovní markýzy úplně zatáhněte, aby nenavlhly. Nezapomeňte vypustit vodu z hadic, aby v nich nezmrzla a neroztrhala je. Na suché místo je třeba uložit zahradní nářadí a nábytek, případně ho přikrýt plachtou. Vyčistěte také podlahy pod pergolou, na terase nebo na balkoně.
Zimní úkryt pro ježky a hmyz
Perfektně uklizená zahrada je sice příjemná na pohled, v zimě ale nemá šanci poskytnout možnost přezimovat různým živočichům. Drobná zvířátka (ježci, ale i užitečný hmyz, například slunéčka sedmitečná) přitom potřebují hromádku listí, větví, posekané trávy apod., kde mohou bezpečně strávit zimu. Pokud chcete vyjít zvířatům vstříc, nechte někde v rohu zahrady podobnou kupičku. Alternativně můžete vyrobit nebo koupit ježčí domeček nebo budku, hadník pro hady a ještěrky, případně hmyzí hotel. Ptačím krmítkem potěšíte hladové ptáčky, které tak zároveň máte možnost v zahradě zblízka pozorovat.
Ježek menší než 600 gramů venku zimu nepřežije, pokud takového na zahradě v druhé polovině listopadu najdete, odvezte ho do záchranné stanice.