Pobyt v zeleni
První a bezprostřední efekt napadne každého: v přírodě, s pohledem do zeleně, je většině lidí okamžitě o trochu lépe. Japonci mají dokonce lesní terapii (šinrin joku), ale pokud se nedostanete do lesa, trávit čas na zahradě je pro psychiku určitě lepší než zůstat mezi čtyřmi stěnami nebo v městských ulicích.
Nápady na příjemně strávené přicházející jaro na zahradě jsme vám přinesli v tomto článku.
Příjemný čas strávený s rodinou
Druhý nejdůležitější „faktor zahrady“ je pro většinu lidí možnost klidného posezení s rodinou a nejbližšími. Hliníková pergola vám poskytne nejen příjemné útočiště, ale také možnost sedět venku i během přeháněk nebo období intenzivně pálícího slunce díky naklápějícím se lamelám. Pokud chcete své rodině dopřát opravdu kvalitní odpočinek bez kompromisů, prozkoumejte možnosti bioklimatické pergoly ARTOSI. Psali jsme o nich například zde.
Pokud svou pergolu ještě nemáte, nezapomeňte na jarní bonus ARTOSI, který probíhá v termínu od 14.2.2022 do 31.3.2022 a získejte k pergole screenovou roletu ZDARMA. Více o bonusu zde.
Zahradnické práce
Práce na zahradě pomáhá uvolnit se a vyčistit hlavu především kancelářským profesím – jednoduchá manuální práce dá odpočinout mozku a přinese uspokojení nad rychle viditelnými, fyzickými výsledky, což ne každý může říct o své pracovní náplni. Hezky upravená zahrádka také slouží jako určitá výkladní skříň naší snahy a je zdrojem hrdosti a dalších příjemných pocitů.
Další výhody zahrady jsme popsali v tomto článku.
Bylinky proti stresu
V přírodě najdeme množství rostlin a bylinek, které nám mohou pomoci zmírnit úzkosti nebo deprese. Některé z nich lze pěstovat i na vlastní zahradě – budete tak mít neustále při ruce čerstvé bylinky na uvolňující čaj nebo uklidňující koupel. Některé z nich využijete i jako koření nebo dochucovadla: dobrou náladu dodává rozmarýn, oregano nebo máta. U máty pomáhá přivonět k rozemnutým lístkům nebo potírat spánky mátovým olejem. Oregano (dobromysl) a rozmarýn můžete přidávat do koupele, dobromysl je také dobré inhalovat nebo z něj připravit nálev. Rozmarýn je nejlepší zpracovat na olej či víno.
Známou uklidňující bylinkou je meduňka, kterou využíváme především do relaxačních čajů. Do večerního šálku čaje se hodí i květ levandule nebo třezalka. Pokud máte na zahradě nebo za humny kozlík lékařský, použijte do nálevu nebo lihové tinktury (valeriánské kapky) drcený oddenek.
Před dlouhodobým užíváním třezalky se poraďte s lékařem – může snižovat účinky některých léků a také způsobuje vyšší citlivost na sluneční záření.