Hledat
Dům a zahrada
20. září 2018

Připravte si bylinky na zimu

Redakce
5 min
4570 přečtení
Připravte si bylinky na zimu

Už jste sklidili pracně vypěstované ovoce, ale stále nevíte, co si počít s bylinkami? Poradíme vám, jak je připravit na zimu.

Dvouletky přesaďte do květináče

Méně odolné bylinky by mrazům těžko odolávaly, proto je přesaďte ze záhonu do květináče. Jedná se o bylinky jako např. bazalka, oregano, rozmarýn nebo citrónová tráva. Během zimy květináče přemístěte na světlé místo a bylinkám dopřejte teplotu okolo 10 až 20 stupňů. A jak často bylinky zalévat? Obecně platí, že čím chladnější místnost, tím méně byste měli bylinky zalévat, a naopak. Při klasické pokojové teplotě bylinky zalévejte jednou za týden. Před každým zaléváním se ujistěte, že jste nechali zeminu důkladně proschnout.

Nejlepším místem pro přezimování bylinek je bezesporu zimní zahrada. Využít ale můžete i okenní parapet, orientovaný na jih či východ. V květináči na teplém místě se bylinkám bude dařit, a tak vydrží krásně čerstvé až do jara.

4

Trvalky mohou zůstat v záhoně

Dalším druhem bylinek jsou trvalky, které pocházejí z oblasti mírného pásu, a tak zvládají zimní období přečkat bez výraznější újmy. Mezi trvalky obvykle patří:

  • Petržel
  • Pažitka
  • Tymián
  • Libeček
  • Meduňka

Takové bylinky můžete přes zimu nechat v záhoně. Nezapomeňte je ale chránit před mrazem - přikryjte je jehličnatými větvemi a mulčovací kůrou, která bylinkám dodá potřebnou vlhkost.

Redakce

Nejnovější

Sezónní témata
26. března 2025

Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích

Redakce
4
4570 přečtení
Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích
První duben je odedávna den zasvěcený legraci. Pojďme si tentokrát udělat legraci trochu netradiční: zasmát se některým pomluvám, polopravdám a omylům, kterým lidé věří ve spojitosti se žaluziemi. Když je odhalíme, nejenom že se můžeme pobavit, ale zároveň nám nebudou bránit ve výběru správného stínění. Takže jak je to doopravdy?
Tip týdne
24. března 2025

Tip týdne: Jak se dobře vyspat

Redakce
3
4570 přečtení
Tip týdne: Jak se dobře vyspat
Spíte dobře? Přes zimu se obvykle spí příjemně: brzká a dlouhotrvající tma stejně jako možnost dobře vyvětrat a vychladit ložnici napomáhají kvalitnímu spánku. Potom, co přišlo jaro, ale hrozí, že se náš spánek bude opět zhoršovat. Tmavá část dne se zkracuje. Přechod na letní čas sice tmu alespoň na chvíli posune, i tak ale bude brzy svítat už dlouho předtím, než většina z nás vstává.