Materiál: hliník versus dřevo
Když se řekne pergola, někdo si představí klasickou dřevěnou konstrukci. Dřevěné pergoly se hodí ke starším budovám a dřevostavbám, je s nimi ale výrazně více práce: dřevo se musí pravidelně natírat a udržovat, jinak je budou ohrožovat plísně a dřevokazné houby.
Hliníková pergola může být ze začátku nezvyklou představou. Především k novějším budovám se však velmi dobře hodí. Je prakticky bezúdržbová a působí luxusně. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani polední slunce, ani nenadálá přeháňka.
Umístění: u domu nebo v zahradě
Nejobvyklejší volbou je pergola ukotvená do stěny. Někdy to ale není možné, třeba kvůli nedostatku prostoru u domu nebo proto, že chcete mít zázemí uprostřed zahrady. Přečtěte si podrobný článek o tom, jak se rozhodnout, kam umístit pergolu.
Zvažte i to, jak bude pergola velká. Nezapomeňte, že na stavby nad 25 m2 zastavěné plochy budete potřebovat stavební povolení. Zvládnete postavit pergolu svépomocí?
Podklad pod pergolu
Podlaha v pergole by měla odolat rozmarům počasí, být dostatečně pevná a odolná. Roli samozřejmě hraje i vzhled a osobní preference. Máte na zahradě i bazén? Propojte ho s oblastí pergoly vhodným povrchem.
Osvětlení, zastínění a další doplňky
Zdá se to jako drobnost, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíří možnosti jejího používání. Pro zkracující se podzimní večery se hodí integrované osvětlení, proti ostrým paprskům zapadajícího slunce zase dodatečné boční zastínění. Blížící se podzim vůbec neznamená, že sezóna využívání pergoly brzy skončí. Užijte si podzim v pergole!