Hledat
Dům a zahrada
13. února 2025

Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem

Redakce
4
904 přečtení
Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem
Minimalistické interiéry nás neoslovují jen svou jednoduchou a přímočarou estetikou, ale především funkčností a duševním klidem, který přinášejí. Přehledné prostředí nám pomáhá lépe se soustředit, snižuje stres a zjednodušuje každodenní život. Nemusíte přitom hned vyhazovat polovinu svého majetku – minimalismus je proces, při kterém si vědomě vybíráte, co ve svém prostoru necháte a bez čeho se obejdete.

Japonská kultura je dlouhodobě spojována s minimalismem. Známe tradiční japonské interiéry, kde je minimum věcí i úložných prostor. Klíčovou roli v nich přitom často hrají posuvné panely, takzvané japonské rolety nebo japonské stěny. Právě japonské stěny jsou skvělým příkladem toho, jak lze spojit funkčnost s čistým designem a zároveň efektivně pracovat s prostorem. Výborně je přitom můžete začlenit i do ryze středoevropského interiéru. Dostupné jsou v celé řadě designů, mezi nimiž si vybere každý. Pokud to nebude váš záměr, ani zdaleka přitom nemusí připomínat prostor pro čajový obřad.

Začněte s minimalismem krok za krokem

Nejdřív špatná zpráva: neobejdete se bez vyklízení a zbavování se přebytečných věcí. Minimalismus a přeplněný prostor jsou naprosté protiklady. Dobrá zpráva je, že proces vyhazování nemusí být tak náročný, jak se zprvu zdá. Stačí postupovat systematicky a radovat se z dílčích pokroků.

Jak na efektivní třídění?

Postupujte po místnostech, v případě velkých a členitých prostor po jednotlivých skříňkách a šuplících. Vždy založte tři hromádky a každou věc do jedné z nich zařaďte. Věci z první hromádky si ponecháte, z druhé prodáte nebo darujete dál a z třetí vyhodíte či recyklujete. Nenechte se přitom zlákat oblíbenou pastí „to se může ještě hodit“. Můžete využít několik pravidel:

  • Použil/a jsem to v posledních dvou nebo třech letech? Jestli ne, nejspíš nemá cenu, aby mi to doma zabíralo místo.
  • Trochu zprofanovaná metoda Marie Kondo zní: Přináší mi tahle věc radost? Jestli ano, nechte si ji, jestli ne, pryč s ní! Skeptici podotknou, že ponožky nebo smeták jim žádnou radost nepřinášejí a přesto by bylo bláhové se jich zbavovat. Ale i v případě, že pravidlo rozšíříme na případy „nepřináší mi to radost, ale neobejdu se bez toho“, pořád s největší pravděpodobností objevíme spoustu věcí, které neplní ani jednu podmínku.
  • Jedna věc dovnitř – jedna ven. Jednoduché pravidlo, podle kterého musí za každou přinesenou věc do domácnosti nějaká jiná pryč.
  • Dvojníci, zmizte! Zatímco některé věci je dobré mít ve víc exemplářích, u většiny nemá smysl udržovat zbytečné rezervy, když je možné kdykoli zajet do obchodu pro náhradu. Kolik županů, mopů nebo forem na bábovku se dá používat v jedné chvíli?

Nejnovější

Sezónní témata
26. března 2025

Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích

Redakce
4
904 přečtení
Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích
První duben je odedávna den zasvěcený legraci. Pojďme si tentokrát udělat legraci trochu netradiční: zasmát se některým pomluvám, polopravdám a omylům, kterým lidé věří ve spojitosti se žaluziemi. Když je odhalíme, nejenom že se můžeme pobavit, ale zároveň nám nebudou bránit ve výběru správného stínění. Takže jak je to doopravdy?
Tip týdne
24. března 2025

Tip týdne: Jak se dobře vyspat

Redakce
3
904 přečtení
Tip týdne: Jak se dobře vyspat
Spíte dobře? Přes zimu se obvykle spí příjemně: brzká a dlouhotrvající tma stejně jako možnost dobře vyvětrat a vychladit ložnici napomáhají kvalitnímu spánku. Potom, co přišlo jaro, ale hrozí, že se náš spánek bude opět zhoršovat. Tmavá část dne se zkracuje. Přechod na letní čas sice tmu alespoň na chvíli posune, i tak ale bude brzy svítat už dlouho předtím, než většina z nás vstává.