Hledat
Dům a zahrada
13. února 2025

Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem

Redakce
4
155 přečtení
Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem
Minimalistické interiéry nás neoslovují jen svou jednoduchou a přímočarou estetikou, ale především funkčností a duševním klidem, který přinášejí. Přehledné prostředí nám pomáhá lépe se soustředit, snižuje stres a zjednodušuje každodenní život. Nemusíte přitom hned vyhazovat polovinu svého majetku – minimalismus je proces, při kterém si vědomě vybíráte, co ve svém prostoru necháte a bez čeho se obejdete.

Japonská kultura je dlouhodobě spojována s minimalismem. Známe tradiční japonské interiéry, kde je minimum věcí i úložných prostor. Klíčovou roli v nich přitom často hrají posuvné panely, takzvané japonské rolety nebo japonské stěny. Právě japonské stěny jsou skvělým příkladem toho, jak lze spojit funkčnost s čistým designem a zároveň efektivně pracovat s prostorem. Výborně je přitom můžete začlenit i do ryze středoevropského interiéru. Dostupné jsou v celé řadě designů, mezi nimiž si vybere každý. Pokud to nebude váš záměr, ani zdaleka přitom nemusí připomínat prostor pro čajový obřad.

Začněte s minimalismem krok za krokem

Nejdřív špatná zpráva: neobejdete se bez vyklízení a zbavování se přebytečných věcí. Minimalismus a přeplněný prostor jsou naprosté protiklady. Dobrá zpráva je, že proces vyhazování nemusí být tak náročný, jak se zprvu zdá. Stačí postupovat systematicky a radovat se z dílčích pokroků.

Jak na efektivní třídění?

Postupujte po místnostech, v případě velkých a členitých prostor po jednotlivých skříňkách a šuplících. Vždy založte tři hromádky a každou věc do jedné z nich zařaďte. Věci z první hromádky si ponecháte, z druhé prodáte nebo darujete dál a z třetí vyhodíte či recyklujete. Nenechte se přitom zlákat oblíbenou pastí „to se může ještě hodit“. Můžete využít několik pravidel:

  • Použil/a jsem to v posledních dvou nebo třech letech? Jestli ne, nejspíš nemá cenu, aby mi to doma zabíralo místo.
  • Trochu zprofanovaná metoda Marie Kondo zní: Přináší mi tahle věc radost? Jestli ano, nechte si ji, jestli ne, pryč s ní! Skeptici podotknou, že ponožky nebo smeták jim žádnou radost nepřinášejí a přesto by bylo bláhové se jich zbavovat. Ale i v případě, že pravidlo rozšíříme na případy „nepřináší mi to radost, ale neobejdu se bez toho“, pořád s největší pravděpodobností objevíme spoustu věcí, které neplní ani jednu podmínku.
  • Jedna věc dovnitř – jedna ven. Jednoduché pravidlo, podle kterého musí za každou přinesenou věc do domácnosti nějaká jiná pryč.
  • Dvojníci, zmizte! Zatímco některé věci je dobré mít ve víc exemplářích, u většiny nemá smysl udržovat zbytečné rezervy, když je možné kdykoli zajet do obchodu pro náhradu. Kolik županů, mopů nebo forem na bábovku se dá používat v jedné chvíli?

Nejnovější

Tip týdne
17. února 2025

Tip týdne: naplánujte si léto v únoru

Redakce
4
155 přečtení
Tip týdne: naplánujte si léto v únoru
Zima pomalu ustupuje, dny se prodlužují a léto se přestává zdát tak daleko. Únor je přitom ideálním měsícem na plánování dovolené – nejenže máte stále široký výběr destinací, ale často navíc ještě platí First minute slevy. Ať už toužíte po exotice, relaxaci v přírodě nebo aktivním poznávání nových míst, včasné plánování vám zajistí klidnou a dobře připravenou dovolenou.
Dům a zahrada
13. února 2025

Únor je klíčový pro plánování jarní zahrady

Redakce
3
155 přečtení
Únor je klíčový pro plánování jarní zahrady
Zima ještě neskončila, ale pokud chcete mít na jaře krásnou a funkční zahradu, je ideální čas začít s plánováním právě teď. Únor je měsícem, kdy si můžete promyslet rozložení zahrady, naplánovat výsadbu a připravit se na údržbu venkovních prostor. Navíc, pokud uvažujete o větších změnách, jako je instalace pergoly, markýzy nebo jiného zahradního vybavení, včasná objednávka vám zajistí široký výběr i lepší termíny realizace.