Zapuštěný, nebo nadzemní?
Výhody nadzemních variant jsou jasné. Nadzemní bazény jsou levnější, rychleji postavené a nevyžadují zásadní stavební úpravy a zásahy do pozemku. Stačí rovná plocha, na které bazén sestavíte, napustíte a už za několik hodin se můžete koupat.
Životnost nadzemního bazénu je jen několik let, obvykle nejvýš deset. Zapuštěné varianty proti tomu mohou vydržet i několik desetiletí. To ale nutně nemusí být nevýhoda – některé rodiny s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty počítají s tím, že období intenzivního letního koupání a cachtání na zahradě bude vlastně poměrně krátké. Batolatům a předškolákům-neplavcům stačí malý bazének a teenageři už zase preferují návštěvy koupaliště s kamarády. Pokud tedy sami neplavete a bazén má sloužit jen jako atrakce pro děti, může vám vyhovovat, že za několik let bazén rozložíte a prostor na zahradě využijete jinak.
Zapuštěný se vyplatí plavcům
Nadzemní bazény mají samozřejmě i další nevýhody. Bazén se stane vizuálním centrem zahrady a výběr tvarů, velikostí i dekorů je omezený. Zapuštěný bazén může mít kromě kulatého, oválného nebo obdélníkového tvaru i atypickou podobu, například oblíbený módní tvar ledviny. Díky zapuštění vypadají na zahradě decentněji a přirozeněji, mimo to do nich můžete instalovat vyhřívání, protiproud, případně mít na jednom konci bazénu „mělčinu“ pro menší děti nebo zabudované schodiště místo žebříku.
Dbejte na bezpečí a nenechávejte nikdy děti v bazénu nebo v jeho blízkosti samotné. Bezpečnost a zároveň tepelný komfort v chladnějších dnech zvýší polykarbonátové zastřešení.
Kam umístit bazén? Ideálně do blízkosti pergoly
Nadzemní nebo zapuštěný – v obou případech je potřeba myslet na vhodný povrch v jeho okolí a také dostupnost zázemí: prostoru na usušení, odpočinek nebo občerstvení. Ideální je postavit bazén na dosah zahradní pergoly. Ta poskytne stín, posezení, prostor pro svačinku i úkryt před náhlou přeháňkou.