Zavřete okna
Rada zabednit okna může vypadat hloupě, ale dává dobrý smysl – ohřátý venkovní vzduch bude teplejší než ten, který máte uvnitř, a v místnosti ho určitě nechcete. Čerstvý vzduch je ale samozřejmě potřeba. Řešení je jednoduché: důkladně vyvětrejte ráno, dokud je vzduch ještě chladnější. Nechat okna otevřená můžete i večer po setmění a klidně po celou noc. Jen pozor na světlo přitahující hmyz – do místností, kde potřebujete větrat při rozsvíceném světle, raději pořiďte sítě do oken.

Brzy ráno vyvětrejte pomocí průvanu – vzduch se díky rychlému proudění ochladí nejlépe.
Odrážejte světlo
Teplým vzduchem to ale nekončí – v místnostech orientovaných na jih a západ se sluneční paprsky dokážou opírat do oken dlouhé hodiny a udělat z pokoje nefalšovaný skleník. Částečně je můžete odrazit s pomocí speciální protisluneční fólie na okno, největší množství slunečního záření ale odstíní zatažené předokenní rolety nebo venkovní žaluzie. Díky jejich instalaci před oknem k samotným tabulkám už velká většina záření vůbec nepronikne. Na stínění myslete také u střešních oken.
Ventilátory a nádoby s ledem
Rozpohybovaný vzduch přinese minimálně pocitové ochlazení, pokud tedy nemáte jinou možnost (například v kanceláři, kam dorazíte, až když už je na vyvětrání moc horko), ulevte si alespoň s pomocí ventilátoru a studeného pití. Led vás ochladí nejen v nápojích, ale i tehdy, když rozmístíte podél stěn místnosti nádoby s mraženými kostkami. Oba efekty spojíte, když necháte ventilátor foukat studený vzduch na lahev s ledem.
Pokud nevlastníte klasickou klimatizaci, protože nemůžete v bytě dělat stavební úpravy, mohou být alternativou mobilní klimatizace. Tyto přístroje dokáží vzduch nejen rozhýbat, ale skutečně ochladit, čímž poskytují větší úlevu než běžné ventilátory. Současně je praktické, že je můžete vždy přesunout do místnosti, kde zrovna trávíte nejvíc času. Mobilní klimatizace však vyžadují vývod teplého vzduchu ven, obvykle pomocí hadice umístěné do pootevřeného okna či speciálního těsnění. Při výběru je dobré zohlednit nejen chladicí výkon a energetickou náročnost, ale také hlučnost, která může být u některých modelů vyšší.

Za tropických nocí se vám bude lépe usínat, když si dáte před spaním na chvíli pyžamo do mrazáku.
Vlhkost ochlazuje*
Poslední trik využívá skutečnosti, že vlhčí vzduch se (alespoň do určité hranice vlhkosti) příjemněji dýchá. Maminky malých dětí znají trik s pověšením vlhkých prostěradel, plen nebo ručníků do blízkosti dětské postýlky, když miminka trpí rýmou. Stejným způsobem můžete pocitově ochladit i příliš horkou místnost – nejlepší je pověsit vlhké prostěradlo zevnitř přes okno. Osvěží vás také vytření podlahy studenou vodou: ve vedrech to zkuste aspoň jednou denně. A nezapomínejte důkladně pít – ochlazujeme se pocením a v horku naše tělo spotřebuje překvapivě hodně vody.
Je však důležité pamatovat na to, že přebytečná vlhkost vzduchu může být také problém. Pára z vaření nebo horké sprchy se rychle sráží na chladnějších površích, což může vést k vzniku plísní, zejména v koutech místnosti nebo na oknech. Současně pocitová teplota s rostoucí vlhkostí narůstá. Proto je důležité zvýšenou vlhkost odvést - při vaření např. s pomocí výkonné digestoře či rychlým vyvětráním. Vaším cílem by nemělo být udělat si doma saunu.
*Index pocitové teploty: