Ergonomie a bezbariérovost
Bydlení pro seniory by mělo být co nejvíce bezbariérové. I jeden nebo dva schody mohou stárnoucím obyvatelům komplikovat život a sprchový kout je vhodnější než vana. Zvažte všechny potřebné stavební úpravy dříve, než se senior nastěhuje. Kromě schodů a případných stavebních úprav koupelny si ověřte, že jsou například všechny dveřní otvory dostatečně široké, aby jimi prošel vozík nebo chodítko.
Přizpůsobit je ale potřeba i nábytek a především množství nábytku. Seniorský byt potřebuje co nejvzdušnější prostor pro snadný pohyb i s holí nebo chodítkem. V pokojích zastavěných nábytkem dochází ke zbytečným zraněním. I u sedacího nábytku bychom měli hlídat jeho vhodnost pro seniory – mělo by se z něj dobře vstávat, takže jsou vhodnější vyšší a nepříliš měkká křesla nebo gauče. Úložné prostory by pak neměly být ani příliš vysoko, ani u země – oboje je nebezpečné. Vhodná výška je zhruba od výšky kolenou do výše očí.
Přizpůsobení koupelny a kuchyně
Na WC i v koupelně bychom měli dbát na dostatek madel, která pomáhají udržet rovnováhu při zvedání, usedání a osobní hygieně. Toaletní mísa je vhodnější vyšší, případně se zvyšujícím nástavcem.
V kuchyni zvažte snížení pracovní plochy, třeba jen v jedné části, aby u ní bylo možné pracovat vsedě. Kuchyňské skříňky by měly být nižší a dobře dostupné, myslete také na dobré osvětlení a vybavte kuchyň povrchy se snadnou údržbou.
Pohodlí a soukromí
Nepodceňte ani stínění. Staří lidé spí obvykle méně, to ale neznamená, že jejich organismus spánek nepotřebuje. Naopak, spánek je slabší a snadno narušitelný. Kvalitnímu spánku pomůžete důkladným zatemněním, nejlépe pomocí předokenních rolet. Zvolte snadné a pohodlné ovládání pomocí dálkového ovladače nebo nástěnných vypínačů s nezávislým napájením.
U vnitřního stínění nahraďte záclony plisse žaluziemi nebo vnitřními roletami s průsvitnou látkou, například druh den a noc. Rolety Nemo se dají instalovat buď pomocí bočních konzol, nebo na okenní křídlo bez vrtání.