Pěstování zeleniny pro začátečníky
Nejprve otestujte půdu: pro pěstování zeleniny je vhodná hlinitopísčitá, neměla by se vám v ruce ani sypat (příliš písku), ani by z ní nemělo jít utvořit váleček jako z plastelíny (příliš hutná). V prvním případě dodejte půdě prosátý kompost, v druhém ji promíchejte s trochou písku. Pohnojené záhony je potřeba zbavit plevele a zrýt.
Saláty: Listová zelenina rychle roste a ledacos odpustí. Semínka obvykle stačí nasypat do záhonků, lehce přikrýt zeminou a zalít (nesmí vyschnout).
Listová zelenina vhodná pro začátečníky:
- rukola
- špenát
- hlávkový salát
Kořenová zelenina a cibuloviny: Ředkvičky jsou typickou začátečnickou plodinou, problémy by vám ale neměla dělat ani mrkev nebo červená řepa. Semínka řepy vkládejte do řádků asi 10 cm od sebe, naopak mrkev se nemusíte bát sít hustě. Na sázení cibule budete potřebovat sázecí kolík. O pěstování česneku jsme více psali zde.
Kořenová zelenina a cibuloviny vhodné pro začátečníky:
- ředkvičky
- mrkev
- červená řepa
- cibule
- česnek
Plodová zelenina a luskoviny: Dýně a cukety můžete pěstovat na kompostu, tam se jim bude ideálně dařit. Při sázení předpěstovaných sazeniček rajčat nezapomeňte na oporu (tyčku), stejně jako u hrachu a fazolí.
Plodová zelenina a luskoviny vhodné pro začátečníky:
- cukety
- dýně
- okurky
- rajčata
- hrách
- fazole
Jedlý balkon: co pěstovat v květináči
Pro pěstování zeleniny nepotřebujete nutně zahradu – stačí truhlíky nebo květináče alespoň 15–30 centimetrů hluboké. Do těch nejmělčích zasadíte ředkvičky nebo saláty, mrkev bude logicky potřebovat prostoru více. O pěstování zeleniny v bytě jsme už také psali.
Ideální plodinou pro nedočkavé balkonové pěstitele je špenát: bude prospívat i na balkonech, kam nedopadá tolik slunečních paprsků, a sklízet ho můžete už po 40 dnech.