Sklizeň ovoce a zeleniny
V září sklízíme především sladké ovoce: jablka, hrušky a švestky, ale také hroznové víno, ostružiny, pozdní broskve nebo druhou sklizeň dvakrát plodících jahod. Začátkem měsíce dozrávají lískové, koncem září přijde čas i na vlašské ořechy. Sklízíme červenou řepu, ředkvičky a fazolové lusky, kterým by mohl mráz ublížit. Před prvními mrazy je také potřeba očesat úrodu paprik a rajčat – plně dorostlé, ale ještě zelené plody necháme v teple dozrát. Na konci měsíce nastane doba na sklizeň pozdní kořenové zeleniny. Také je čas vykopat brambory k zimnímu uskladnění.
Foto: Monika Stawowy
Co ještě zasadit v září
Zasaďte si pro první jarní sklizeň:
- špenát
- polníček
- ozimý salát
- kerblík
- kopr
- petržel kadeřavou i kořenovou
Rychle rostoucí rané odrůdy salátu stihnete ještě letos: vysaďte je do pařeniště nebo fóliovníku a můžete je sklízet až do Vánoc. Ovocné stromy a keře se sázejí až v říjnu, je ale možné si předem vykopat jámy: zvětrání okolní půdy bude sazenicím prospívat. Od konce září do poloviny listopadu můžeme do hloubky 8 cm vysazovat česnek, který je potřeba předem namořit proti škůdcům. Zakládáme také nové jahodníky.
Foto: Monika Grabowska
Jak zazimovat zahradu
Koncem září je na čase začít snižovat zálivku a na sklizené záhony zarývat hnůj, případně do nich zaorat zbytky rostlin jako tzv. zelené hnojení. Vypleté a neosazené záhony ochrání pokrytí mulčovací kůrou. Teplomilné rostliny (rajčata, papriky nebo tykvovitou zeleninu) lze před mrazy chránit netkanou textilií. Trávník před zimou posekáme a pohnojíme podzimním travním hnojivem, před zimou je také vhodné ho provzdušnit vertikutací.
Foto: Shelley Pauls