Hledat
Tip týdne
24. února 2025

Tip týdne: Snižte před koncem zimy účty za energie

Redakce
3
724 přečtení
Tip týdne: Snižte před koncem zimy účty za energie
Letošní zima je opravdu chladná a dává důvod k obavám, že nás účty za energie na jejím konci nepříjemně překvapí. Dobrou zprávou je, že pomocí malých úprav můžete snížit spotřebu energie a zároveň si zachovat i relativně komfortní prostředí. Mezi kroky správným směrem patří chytré větrání, maximální využívání přirozeného světla a optimalizace nastavení topení.

Jak správně větrat, aby teplo neunikalo

Pravidelné větrání je klíčové pro zdravý život i pro prevenci plísní. Pokud větráte špatně, může však zbytečně ochlazovat interiér a zvyšovat náklady na vytápění.

Základní poučka zní: Větrejte rychle a intenzivně. Celý den otevřené ventilačky obytnou místnost zbytečně vychladí a přitom neumožní důkladnou tepelnou výměnu. Místo neustále pootevřeného okna větrejte krátce, ale intenzivně – stačí 5 až 10 minut několikrát denně. Otevřete okna dokořán, aby se vzduch rychle vyměnil, ale nestihly se ochladit stěny a nábytek.

Využívejte přirozené světlo a sluneční teplo

Slunce je přirozeným zdrojem tepla i světla, a toho se dá i v zimních měsících efektivně využít. Nechte byt co nejvíce prohřívat – pokud je to možné, nechte přes den co největší množství denního světla pronikat dovnitř. Vytáhněte rolety, odhrňte závěsy a nechte sluneční paprsky ohřát interiér. Ušetříte za vytápění, ale během ranního a večerního nedostatku světla snížíte i dobu, po kterou je potřeba svítit.

Večer ovšem hlavně venkovní žaluzie nebo rolety pomohou uchovat teplo v interiéru. Aby ohřátý vzduch zbytečně neunikal studenými okenními tabulemi, zatáhněte je hned po setmění.

Tip: Udržet teplo v bytě pomohou i screenové rolety.

Jak optimalizovat teplo v interiéru

Správné nastavení vytápění a drobné úpravy mohou výrazně snížit spotřebu energie. Základním pravidlem je nezakrývat a neobestavovat radiátory. Dlouhé závěsy a zástěny k topení nepatří. Ujistěte se také, že radiátory jsou dobře odvzdušněné.

Ne vždy je také potřeba topit naplno. Za prvé, suchý vzduch působí chladněji, zatímco optimální vlhkost (40–60 %) pomáhá udržet pocit tepla i při nižší teplotě. Pokud je vzduch příliš suchý, pomůže zvlhčovač nebo jednoduše miska s vodou na topení. Za druhé, nemusíte mít nastavenou stále stejnou teplotu. Na noc nebo při delší nepřítomnosti snižte teplotu o 2–3 °C – ušetříte, aniž byste pocítili velký rozdíl. Ideální teplota na spaní je kolem 18 °C.

Malé změny, velký rozdíl

Snížit účty za energie neznamená slevit z pohodlí. Zmíněné úpravy vám pomohou udržet domov příjemně teplý a zároveň snížit náklady na vytápění.

Nejnovější

Sezónní témata
26. března 2025

Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích

Redakce
4
724 přečtení
Čemu se můžeme jen zasmát? Nejčastější mýty o žaluziích
První duben je odedávna den zasvěcený legraci. Pojďme si tentokrát udělat legraci trochu netradiční: zasmát se některým pomluvám, polopravdám a omylům, kterým lidé věří ve spojitosti se žaluziemi. Když je odhalíme, nejenom že se můžeme pobavit, ale zároveň nám nebudou bránit ve výběru správného stínění. Takže jak je to doopravdy?
Tip týdne
24. března 2025

Tip týdne: Jak se dobře vyspat

Redakce
3
724 přečtení
Tip týdne: Jak se dobře vyspat
Spíte dobře? Přes zimu se obvykle spí příjemně: brzká a dlouhotrvající tma stejně jako možnost dobře vyvětrat a vychladit ložnici napomáhají kvalitnímu spánku. Potom, co přišlo jaro, ale hrozí, že se náš spánek bude opět zhoršovat. Tmavá část dne se zkracuje. Přechod na letní čas sice tmu alespoň na chvíli posune, i tak ale bude brzy svítat už dlouho předtím, než většina z nás vstává.