Hledat
Dům a zahrada
12. srpna 2021

Šetření vodou na zahradě: víte, jak se zalévá motykou a vidlemi?

Redakce
2
2765 přečtení
Šetření vodou na zahradě: víte, jak se zalévá motykou a vidlemi?
Šetření vodou na zahradě: víte, jak se zalévá motykou a vidlemi?

Zalévejte brzy ráno nebo naopak pozdě večer

Při zalévání přes den se voda rychle odpaří a nedostane se ke kořenům. Ideální je zahradu kropit v době, kdy země ještě (nebo už) není tak rozpálená. Ráno nám navíc rostliny odpustí i chladnější vodu; přes den je lepší používat odstátou, aby neutrpěly teplotní šok. Listovou zeleninu, papriky nebo okurky musíme zalévat častěji, pro rostliny s hlubším kořenovým systémem (rajčata, luštěniny atd.) je lepší vydatná zálivka zhruba jednou za týden. Nechcete-li plýtvat vodou, nesekejte trávník příliš nízko u země, dostali byste se do bludného kruhu zasychající trávy, časté zálivky a dalšího sekání.

Správné zalévání je bodově ke kořenům rostlin, ne kropení z výšky. Kapky usazené na listech mohou způsobit popálení nebo houbové choroby.

Sbírejte dešťovou vodu

Na zalévání je nejvhodnější dešťová voda, a to hned z několika důvodů – na rozdíl od vody z běžné vodovodní sítě je měkká, neobsahuje zbytečné rozpuštěné minerály a žádný chlor. Navíc ji můžeme snadno sbírat odváděním z okapů do vhodných nádrží. Je možné svádět vodu do podzemních nádrží s filtry a využívat ji například i do automatických zavlažovacích systémů, úplně však postačí „starý dobrý“ barel nebo sud pod okapem.

Pokud nemáme k dispozici dostatečné množství dešťové vody, je na zalévání vhodná i voda ze studny, kterou necháme odstát a zahřát ve vhodné nadzemní nádrži.

Zalévat se dá i přečištěnou „šedou vodou“, tedy odpadní vodou z domácnosti neznečištěnou močí nebo fekáliemi. Pro tento účel je vhodná například voda z oplachování nádobí, z umyvadel či van. Na domácí čistírny šedé vody (nebo také na stavbu podzemní nádrže pro zachytávání dešťové vody) je možné čerpat dotace ze státních programů.

Zalévejte motykou a vidlemi

Že to nedává smysl? Jen na první pohled: „zalévání motykou“ jednoduše znamená, že zkypřená zem přijímá vodu lépe než udusaná. Podobně „zalévání vidlemi“ pomáhá půdě lépe udržet teplotu, aby se z ní voda méně odpařovala. Jde o mulčování dostatečně silnou vrstvou hrubšího materiálu – proschlá posekaná tráva, sláma, kamínky nebo listí. Podobnou funkci bude mít také zastínění osázené půdy plachtami nebo rohožemi.

Rostlinám krade vláhu také plevel, proto vodu ušetříme i důkladným pletím záhonů.

Kromě vody zkuste šetřit i energií.

Redakce

Nejnovější

Tip týdne
17. února 2025

Tip týdne: naplánujte si léto v únoru

Redakce
4
2765 přečtení
Tip týdne: naplánujte si léto v únoru
Zima pomalu ustupuje, dny se prodlužují a léto se přestává zdát tak daleko. Únor je přitom ideálním měsícem na plánování dovolené – nejenže máte stále široký výběr destinací, ale často navíc ještě platí First minute slevy. Ať už toužíte po exotice, relaxaci v přírodě nebo aktivním poznávání nových míst, včasné plánování vám zajistí klidnou a dobře připravenou dovolenou.
Dům a zahrada
13. února 2025

Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem

Redakce
4
2765 přečtení
Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem
Minimalistické interiéry nás neoslovují jen svou jednoduchou a přímočarou estetikou, ale především funkčností a duševním klidem, který přinášejí. Přehledné prostředí nám pomáhá lépe se soustředit, snižuje stres a zjednodušuje každodenní život. Nemusíte přitom hned vyhazovat polovinu svého majetku – minimalismus je proces, při kterém si vědomě vybíráte, co ve svém prostoru necháte a bez čeho se obejdete.