Nenáročné letničky
Některé letničky můžete předpěstovat nebo koupit ve formě sazeniček; jiné přesazování nesnášejí a musejí se vysít přímo na záhony. Když se zahrádkou začínáte, zbytečně si start nekomplikujte a pořiďte si sazeničky v zahradnictví. Vysazujte v druhé polovině května na vypletý záhon, který může být obohacen humusem.
Pokud budete zkoušet předpěstovávat, kupte si speciální typ substrátu pro výsevy a množení.
Mezi nejrozšířenější letničky patří aksamitníky (afrikány), měsíček lékařský, žlutě a oranžově kvetoucí lichořeřišnice, různobarevné „tlamičky“ hledíků nebo minikarafiáty hvozdíku čínského. Vyzkoušet ale můžete určitě i ostálky, laskavec (amarant), netýkavku, šalvěj nebo krásenku. Záhony doplní třeba originální fialová květenství česneku obrovského nebo okrasná tráva kavyl.
Jak kombinovat květiny?
Při plánování květinového záhonu je dobré mít na paměti tři věci: výšku, barvu a dobu kvetení jednotlivých druhů.
Záplava květů téměř bez práce
Žádné každoroční vysévání – trvalky vydrží krásné mnoho let a budou se postupně trsovitě rozrůstat, takže je budete moci rozesadit na různá místa nebo s nimi podarovat přátele. Osvědčené jsou různé kultivary kosatců, pivoněk nebo denivek. Pro začátečníky se hodí také třapatka, zvonky, rozrazil, vlčinec, kuklík a další.
I odolné trvalky ale budou zhruba první dva roky vyžadovat o něco více péče než jen zalévání: nezapomínejte plít, po výsadbě je obklopte kvalitním, dobře rozloženým kompostem a dejte k nim tyčky (pomohou vám udržet přehled, kde rostou, když v prvních několika letech v zimě ztratí listy a stáhnou se do země). Nenechte je zarůst plevelem – mulčujte záhony nejlépe uleželou štěpkou. A samozřejmě si ještě před výsadbou zjistěte, jaké podmínky vybraným květinám vyhovují a jestli pro ně máte stanoviště s vhodným množstvím slunečního svitu a odpovídající půdou.
Máte nebo plánujete zahradní pergolu? Podívejte se, jaké rostliny se do ní nejvíc hodí!