Toto rozhodování má mnoho faktorů a nedá se předem říct, že jeden typ je lepší než ten druhý. Všichni chceme, aby to u nás doma vypadalo co nejlépe, a jakýkoli druh oken si můžete dále přizpůsobit svému vkusu. Nechte se inspirovat několika nápady:
Okenní dekorace: jak si nová okna nejlépe vyzdobit?
- samolepky na okna: levné, snadno obměnitelné a dostupné ve velkém množství motivů
- světelné řetězy: světýlka v oknech nemusíte mít jen před Vánoci!
- provázková záclona: ozvláštní okno sama o sobě, ale můžete na jednotlivé provázky navléknout pro ozvláštnění i různé tvary – látkové květy nebo třeba papírové vystřihovánky
- závěsy: můžete mít několik sad v různých barvách a měnit je podle ročního období
- žaluzie nebo vnitřní rolety: lze je pořídit v mnoha různých stylech a barvách a doladit jimi celý interiér
Dřevěná vs. plastová okna: cena
Pokud je vaší prioritou pořídit co možná nejlevnější okna, je řešení jasné: plastová. Nejlevnější varianta vyjde zhruba o 30–40 % levněji než dřevěná eurookna. Je ale potřeba počítat s tím, že mohou mít kratší životnost. Do některých atypických tvarů okenních otvorů také z důvodu určitých limitů technologie svařování profilu není možné plastová okna vyrobit. Nákup dřevěných oken lze navíc financovat i úvěrem na rekonstrukci. Přece jen okna měníte jednou, maximálně 2x za život a ne vždy se vyplácí šetřit.
Vzhled dřevěných oken, vlastnosti plastových
Kromě ceny do rozhodování promlouvá také celkový vzhled – okna budete mít přece jen prakticky neustále na očích. Dřevěná okna jsou na pohled příjemnější, na druhou stranu i plastová jsou k dispozici ve velkém množství dekorů imitujících dřevo. Můžete tak spojit výhody plastových oken, zejména lepší izolační schopnosti, s designem blížícím se vzhledu klasických dřevěných.
Tepelná a hluková izolace: dvojsklo, nebo trojsklo?
Cena musíme brát v úvahu všichni a na vzhledu pochopitelně také záleží, ale základní funkce oken spočívá v jejich tepelné a hlukové izolační funkci. Obecně plastová okna izolují v obou směrech lépe a výborně tlumí vnější hlučnost. Standardní dvojsklo vyplněné inertním plynem propouští více slunečních paprsků (což může být výhoda v zimě). Připlatit za trojskla se vyplatí v pasivních nebo nízkoenergetických novostavbách, kromě lepší tepelné izolace také jejich použití omezuje rosení a zlepšuje izolaci hlukovou.
Životnost plastových a dřevěných oken
Už jsme to naťukli: plastová okna by měla teoreticky vydržet zhruba 50 let, výjimečně však může dojít k jejich zkřehnutí a popraskání třeba už po 15 nebo 20 letech – jejich výhoda ovšem je, že kromě promazání obvodového kování jednou ročně není potřeba je nijak speciálně natírat nebo ošetřovat. Plánovaná životnost dřevěných oken se odvíjí od použitého dřeva – 100, ale například i 300 let. Životnost nátěru je ale omezená, jeho obnova problematická (je pak nutné demontovat zasklení) a jednou až dvakrát ročně musíte dřevo ošetřovat speciálním lakem nebo balzámem. Dřevo také může být napadeno plísní a je citlivější na působení vlhkosti, větru a deště.
Naše látková skládaná žaluzie PLISSE
Možnosti stínění oken: žaluzie, nebo rolety?
Máte vybráno? Nezapomeňte, že ať už zvolíte jakákoli okna, bude potřeba vyřešit také jejich stínění. Stálicí jsou klasické žaluzie, u kterých můžete vybírat z různých systémů a dekorů, včetně imitace dřeva. Látkové rolety váš interiér obohatí i po designové stránce: místnost můžete doladit výběrem barev i originálních tvarů horního profilu a spodní lišty. Výhody obou řešení částečně spojují žaluzie PLISSE – skládané látkové žaluzie, jejichž kraje lze posouvat od horního nebo spodního okraje okna ke středu a přizpůsobovat si tak výšku stínícího pruhu.
Naše látková skládaná žaluzie PLISSE