Zastřešení pomocí bioklimatické pergoly
Pergola je synonymem příjemného venkovního posezení. Nemusíme ji stavět jen na terasu, může najít své místo třeba i uprostřed zahrady.
Kdo má bioklimatickou pergolu, má vyhráno: hliníkové lamely lze úplně zaklopit, a tím se ochránit před deštěm, nebo naklápět až do úhlu 130°. Dešťová voda řízeně odtéká stojkami. Střechu je možné dokonce rozdělit do několika sekcí, v kterých lamely naklápíte zvlášť.
Pergolu, která není bioklimatická, lze zastřešit pomocí polykarbonátových desek s UV stabilizací (bez ní by rychle zežloutly a popraskaly). Ty chrání před deštěm, ale propouštějí světlo. Dutinky v polykarbonátu se nicméně často zanášejí prachem a střecha pak vypadá „špinavá“.
Zastínění terasy markýzou
Chcete na terase vzdušnější prostor? Terasové markýzy se dají snadno zatáhnout a poradí si se slunečními paprsky i mírným deštěm. Látky markýz ISOTRA jsou voděodolné, chráněné proti zašpinění a vyblednutí barev.
Zatahování markýzy je určitě pohodlnější než sklízení slunečníku, pokud se blíží vichřice. A navíc, pokud občas zapomínáte, je možné markýzu vybavit speciálním čidlem, které ji se západem slunce samo zatáhne.
V našem článku zjistíte, jestli se vám hodí víc markýza s nosným profilem, nebo bez něj.
Slunečník: pozor na stabilitu
Slunečník je pravděpodobně nejsnazší volbou při zastínění terasy. Ale pozor: aby obsáhl rozumně velkou plochu, musí být i slunečník dostatečně velký. Pak je potřeba ho usadit mezi několik betonových dlaždic, při nepoužívání důsledně sklápět a v případě velkého větru celou konstrukci sklidit, jinak ji vichr může polámat.