Šikmá, nebo plochá střecha?
Výstavba ploché střechy (se sklonem do 10 °) je obecně finančně méně náročná, jelikož není potřeba stavět krovy. Díky menší ploše je také snazší ji kvalitně izolovat a ušetřit tím peníze za vytápění, a v neposlední řadě umožňuje plochá střecha lepší využití prostoru v posledním patře domu. Je ale třeba dohlédnout na dostatečné vyspádování, aby se na střeše nedělaly louže, a kvalitní utěsnění především spár a okrajů
Šikmá střecha je u nás stále nejoblíbenější. Její výhodou je lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům, méně namáhaný plášť má tím pádem delší životnost. Nevýhodou je nutnost konstrukce krovu a omezení vnitřního prostoru v podkroví.
Na pomezí obou typů stojí střecha pultová, která je zkosená jen na jedné straně. Někdy se zaměňuje se střechou plochou, pultová má však sklon větší než 10 °. Je konstrukčně jednoduchá a nabízí velké množství prostoru pro střešní okna nebo například sluneční kolektory.
Výběr střešní krytiny
Pálené tašky patří mezi dlouhodobě nejoblíbenější střešní krytinu. Vyrábějí se z přírodních materiálů, jsou mrazuvzdorné, ohnivzdorné, nehořlavé a odolají i extrémním vlivům počasí. Na povrchu mohou být pálené tašky opatřeny navíc glazurou nebo engobou, což je tenký povlak z keramické směsi nanesené na vysušenou tašku a vypálené spolu s ní. Engobované tašky mají hladší povrch a matný až pololesklý vzhled, na rozdíl od lesklých glazovaných.
Kromě pálených tašek existují i betonové, jejichž největším benefitem je vysoká pevnost, životnost zhruba odpovídá životnosti pálené krytiny a cenově vycházejí i o několik desítek procent levněji. Na oblibě získávají také plechové střechy – těm byla dříve vyčítána hlučnost, to už ale díky pokrokům v procesu výroby i v izolaci střechy není problém. Jejich velkou výhodou je pak nízká hmotnost.
Populární barvy střešní krytiny
- tradiční režná (klasická tmavší červená)
- černá
- hnědá
- červená
- tmavě šedá
Nízká hmotnost je plusem také asfaltových krytin. Ty jsou mimoto velmi dobře tvarovatelné a nejsou hlučné. Často je jim však vytýkána neekologičnost, kromě toho se z asfaltu časem vymývají drobné kamínky, které ucpávají okapy, a vlivem opotřebení asfaltové šindele po čase nehezky „plešatí“. Další alternativou jsou vláknocementové desky.
Pokud plánujete co největší přiblížení přírodě, můžete zvážit přírodní střešní krytinu, tj. slaměné došky, lámané dřevěné šindele nebo břidlici. Došková střecha má výborné izolační vlastnosti a vydrží i 40 let, šindelová podle typu a pečlivosti údržby 30 až 60 let. Štípaná břidlice pak sice patří mezi těžší krytiny, je ale mrazuvzdorná a odolná vůči větru i dešti.
Střešní okna a jejich zastínění
Nezapomeňte na zastínění střešních oken – na výběr je mnoho variant, od venkovních screenových rolet Screen Sky přes vnitřní žaluzie, rolety nebo plisse.
Přímo do střešních oken jsou určeny žaluzie V-lite nebo rolety R-lite, přehledný článek o možnostech zastínění střešních oken jsme přinesli zde.
Do střešního okna je možné nainstalovat i vertikální žaluzie, pokud jsou vedené ve dvou lištách (systém plafond).
Zelené střechy
Jako zelená střecha se označuje taková, která je alespoň částečně pokrytá půdou (nebo pěstebním substrátem) a vegetací. Zatravněné střechy nejsou jen módním výstřelkem posledních let – časté jsou už po staletí například ve Skandinávii. Mezi jejich výhody patří lepší tepelná a zvuková izolace, zachycování škodlivin ze vzduchu a produkce kyslíku, lze na nich pěstovat květiny a dokonce i zeleninu. Nevýhodou je větší náročnost na nosnou konstrukci a dokonalou izolaci střechy.