Sádrokartonová příčka
První věc, která každého napadne, když se řekne přepažení. Pevné příčky ze sádrokartonu mají ale řadu nevýhod – nejvýznamnější je asi ta, že nepropouští světlo. Když jsou v takovém případě okna jen v jedné polovině místnosti, máte smůlu – i kdybyste plánovali trvale zatemněnou filmovou místnost, bude nutné ji občas vyvětrat. Výhodou naopak je, že příčka bude vypadat stejně jako stěna, můžete ji stejně nabarvit nebo otapetovat.
Pevné příčky je možné postavit z průsvitného plastu nebo tvrzeného matného skla – místnost si pak uchová většinu svého prosvětlení. Existují ale i další způsoby, jak zachovat velkou část denního světla.
Přepažení místnosti pomocí nábytku
Jako dočasné řešení je tento způsob velmi oblíbený – knihovna nebo velká skříň opticky oddělí například jídelní kout od sedací soupravy nebo spací koutek od zbytku místnosti, kde pracujete. Nevýhody jsou zřejmé: jde o spíše symbolické oddělení, aby vás u jedné činnosti nerušil pohled do dalších funkčních zón. Neutlumí zvuk a s něčím soukromým se za nábytek také neschováte.
Podobně můžete pro oddělení místností použít silnější, neprůhledné závěsy, které si můžete i nechat ušít na míru. Hodit se mohou např. při zakrytí výklenku na šatník či pracovní stůl v ložnici, či na oddělení postele od zbytku obývacího pokoje v menších bytech.
Pro dočasné oddělení jednoho koutu místnosti můžete použít paraván – kryje podobně jako nábytek, ale na rozdíl od něj je skladný a přenosný.
Shrnovací dveře
Dostatečné soukromí a přitom snadnou montáž i otevírání nabízejí posuvné interiérové dveře. Ty se vyrábějí i s průhledy, takže jimi proniká denní světlo do druhé poloviny pokoje. V případě, že je chcete instalovat jinam než do klasického dveřního otvoru, je ale potřeba nechat si je vyrobit na míru. Ne do všech interiérů se pak bude „harmonika“ designově hodit.
Někde mezi nábytkem a shrnovacími dveřmi stojí možnost rozdělit místnost pomocí závěsů. Tento způsob oddělení je ideální například pro šatnu nebo prostor pro koníčky – nepočítá se s tím, že budete používat zároveň obě funkční zóny, spíše jde o vizuální schování oblečení, rozloženého šití nebo rozpracovaného malířského plátna.
Japonské stěny: soukromí, světlo i elegance
Úplné vizuální rozdělení a zároveň možnost dostatečného průniku denního světla nabízejí japonské žaluzie neboli japonské rolety. Jde vlastně o posuvné látkové panely, které je možné ukotvit přímo do stropu. Můžete popustit uzdu fantazii a vybrat si z mnoha druhů látek včetně zatemňujících, pokud naopak o průnik světla z druhé části místnosti nestojíte. Jen zvukovou izolaci vám japonské stěny nezajistí.