Samolepkové knížky, úkoly a kvízy
Možná máte zásobu doma, aspoň zatím ale není problém doobjednat z internetových knihkupectví některou z nepřeberného množství knížek s úkoly pro všechny věkové skupiny (už od dvou let), sešitů se samolepkami pro menší nebo různých křížovek a logických hádanek pro větší děti. Pokud navíc vyberete téma, které dítě zajímá (třeba auta nebo zvířata), máte velkou šanci na úspěch. Podle věku a zájmů můžete na internetu najít a vytisknout také jednotlivé pracovní listy.
Hledání pokladu
Většina dětí miluje hledání tajného překvapení: podle věku můžete vytvořit buď slovní, nebo obrázkové nápovědy místa úkrytu další indicie. Nápověda na jídelním stole pošle děti například pod polštáře na gauči, tam se bude skrývat odkaz na budík na nočním stolku a pod ním nasměrování do komory k vysavači… Hledání můžete různě ztížit, jako poslední je vhodné ukrýt malou odměnu, třeba čokoládovou minci.
Trocha pohybu: klasická rozcvička i jóga
Zná to většina rodičů například v rekonvalescenci po vážnější nemoci: nedostatek fyzické aktivity zhoršuje chování dítěte a má vliv i na jeho spánkový režim. Ztížená možnost pohybu na čerstvém vzduchu přináší nutnost hledat jiné způsoby fyzického vybití – na YouTube se dá najít mnoho videí s dětským cvičením, hledejte například „rozcvička“ nebo „cvičení pro děti“. Pokud chcete nevybouřené děti naopak zklidnit, zkuste jógu pro děti.
Bunkry a tajné domečky
Nestárnoucí klasika – dovolte dětem vytahat matrace z gauče, polštáře a deky a postavit si pevnost třeba pod kuchyňským stolem, kolem postele nebo pod palandou. Fantazii se meze nekladou, bunkr může sloužit jako vojenská základna i domeček pro plyšáky. A když už jsme u schovávaček, vyzkoušejte i starou dobrou hru na schovávanou. Třeba myslíte, že u vás v bytě se nikam schovat nedá, ale děti vás svou vynalézavostí pravděpodobně překvapí.
Jarní zápichy do květináčů ze čtvrtky a špejlí
Tvořivé děti mohou malovat či kreslit svými oblíbenými vodovkami, fixy nebo pastelkami, za čas jim ale nejspíš dojdou nápady na to, co vytvořit. Když na nic nepřijdou sami, zkuste jim navrhnout třeba velikonoční zapichovátka do květináčů – stačí vám čtvrtka, něco na malování, lepidlo a špejle. Připravte si šablony – jednoduchý obrys ptáčka, zajíčka nebo vajíčka. Obkreslete zvolený motiv na čtvrtku, vystřihněte a ozdobte fixy. Můžete části obrázku i potřít lepidlem a posypat třpytkami, neuvařenou polentou nebo jiným sypkým materiálem. Přilepte na špejli (buď izolepou, nebo vystřihněte stejný motiv ještě jednou a slepte zrcadlově se špejlí uprostřed) a ozdobte si květináče. Pro další inspiraci hledejte například „jarní tvoření s dětmi“.
Zavolat si s kamarády
Přes Skype, Google Hangouts, FaceTime nebo jiné aplikace se mohou děti aspoň zprostředkovaně vidět se spolužáky a jinými známými dětmi. Domluvte se s jejich rodiči a nechte děti, ať si občas zavolají a popovídají. Společnost vrstevníků jim pravděpodobně chybí ze všeho nejvíc.