Údržba látkových rolet
Převážná většina látek, které se používají na roletách, se nesmí prát – je vhodné si ověřit, jakou látku máte na roletách právě vy. V rámci běžného čištění by mělo stačit odstranění prachu pomocí vysavače nastaveného na nejnižší sací stupeň, případně otření suchým hadříkem. Vysavač je také ideální pro čištění rolet den a noc. V případě, že je potřeba důkladnější vyčištění, můžete zvolit navlhčený hadřík nebo houbičku a nechte poté rolety stažené, dokud neuschnou – nerolujte je vlhké. K čištění rolet zvolte nejlépe teplý a slunečný den: jednak dříve uschnou, jednak jsou na sluníčku všechny nečistoty lépe vidět.
Pokud možno nesundavejte rolety z mechanismu a čistěte je přímo na okně. Ušetříte si práci s opětovnou montáží a navíjením.
Odstraňování skvrn z rolet
Někdy nemusí stačit ani vlhký hadřík a je potřeba zapojit i jemný čisticí prostředek. V takovém případě ale nejdříve zkuste reakci látky na skrytém místě, například tam, kde je tkanina přichycena k navíjecímu mechanismu: pokud po uschnutí nezjistíte změny na látce, můžete pokračovat v čištění na viditelných plochách. Abyste předešli vzniku plísní, dávejte pozor, aby roleta nenavlhla – nevystavujte ji vlivům venkovního počasí a často větrejte.
K odstranění menších skvrn někdy stačí jednoduše špinavé místo vygumovat běžnou pryžovou gumou.
Čištění navíjecího mechanismu rolety
Navíjecí mechanismus není potřeba promazávat nebo jinak ošetřovat: nejlépe se udržuje častým, ideálně každodenním používáním (stahováním a vytahováním rolet). Zabraňujeme tak i usazování prachu na roletách a deformacím látky. Samozřejmě platí, že bychom na rolety neměli věšet žádné předměty, natož se na nich houpat.
Jak často čistit rolety?
Interval čištění je samozřejmě individuální podle prašnosti prostředí, případně potřeby zbavit se konkrétních skvrn, ale doporučuje se rolety vyluxovat nebo otřít od prachu minimálně jednou za rok.