Stínění pro kastlová nebo špaletová okna
Špaletová, nebo kastlová? U obou těchto tradičních typů oken je okenní otvor osazen dvěma samostatně otevíratelnými okny: vnitřním a vnějším. Oba druhy přitom nejsou zaměnitelné: vnější špaletová okna se vždy otevírají směrem ven. Díky tomu vzniká mezi okny prostor pro květiny nebo jiné dekorace, nevýhodou je nutnost důkladného zajištění vnějších křídel proti rozbití. Vnější i vnitřní křídla kastlových oken se obvykle otevírají směrem dovnitř, také prostor mezi nimi bývá užší.
Špaletová či kastlová okna pořizujeme obvykle do historických budov nebo tam, kde chceme navodit tradiční, historizující dojem. Z technických důvodů se do nich nedají interiérové žaluzie ovládané řetízkem, ostatně příliš se k těmto oknům nehodí ani esteticky. Pokud přece jen preferujete horizontální žaluzie, zvolte takové, které mají možnost ovládání šňůrkou a táhlem, jako například model System 25. Asi nejstylovějším způsobem, jak zastínit dvoukřídlá okna, jsou interiérové rolety – ty můžete v případě špaletových oken schovat i mezi okna. V případě, že to památkový dohled dovolí, je možné pro důkladné zastínění před špaletová okna instalovat i venkovní rolety.
Atypická okna vyřeší vertikální žaluzie nebo plisse
Potřebujete zastínit trojúhelníkové, kulaté nebo jiné nestandardní okno? Na interiérové rolety rovnou zapomeňte: navíjecí mechanismus musí být v horizontální poloze a šířka látky je logicky vždy stejná. Horizontální žaluzie už ale nainstalujete i do oken netradičních tvarů – modely Isolite a Isolite Plus mají v nabídce i atypická řešení pro lomená a šikmá okna. Ideálním řešením i do trojúhelníkových nebo jinak nesouměrných oken je „harmonika“ plisse, případně vertikální žaluzie s šikmou kolejničkou a různě dlouhými lamelami.
Více o zastínění atypických oken, ale i celých výklenků jsme psali v článku o vertikálních žaluziích.