Mezinárodní den Slunce
Už od roku 1978 si připomínáme, jak je pro nás Slunce důležité. Nejde jen o světlo: bez Slunce by na Zemi neexistoval život. Slunce naši planetu ohřívá, umožňuje fotosyntézu a utváří naše životní prostředí.
Odpradávna naši předkové věděli, že Slunce je k životu nezbytné. Většina kultur měla slunečního boha, případně vzývala Slunce o zimním slunovratu, v době, kdy světla i tepla neustále ubývalo a pro členy někdejších kultur nemohlo být jisté, že se opět vrátí, příroda se zazelená a opět bude dostatek jídla.
Sluneční záření nám zlepšuje náladu, má blahodárný vliv na některé duševní choroby a také díky němu můžeme načerpat vitamin D, který nutně potřebujeme ke zdravému růstu i ke správné funkci imunity a jiným způsobem je v přírodě špatně dostupný. Bylo také prokázáno, že pacienti v nemocničních pokojích s dostatečným přístupem slunečního světla se uzdravují rychleji než pacienti ve stínu.
Evropský den Slunce
Tento den se prosazoval především na přelomu nultých a desátých let tohoto století. Proč, když se o několik dnů dříve slavil už zavedený Mezinárodní den Slunce? V tomto případě šlo především o solární energii, v originálu šlo o International Solar Days. To dává smysl také v kontextu zařazení do Evropského týdne udržitelné energie. Letos si jej můžete připomenout mezi 20. a 23. červnem.
Čeho je moc, toho je příliš
Blahodárný vliv Slunce je nepopiratelný, ale jeho přemíra může také uškodit. Přílišné vystavování slunečním paprskům může vést ke spálení kůže nebo problémům s očima.
Na zahradě nám mohou pomoci s odstíněním nadměrného množství slunečního světla zaklápěcí lamely na hliníkové pergole. Na terase zase poslouží zatahovací markýzy a v interiéru můžeme regulovat přístup slunečních paprsků pomocí rolet nebo žaluzií. Budete tak mít vždy jen tolik sluníčka, kolik právě chcete.