Tahání šňůry nebo kliky
Historie ovládání stínicí techniky je jasná: mechanická. Vnitřní žaluzie se ovládaly řetízkem, rolety potažením šňůrky, později také s využitím řetízku. Náročnější to bylo s venkovním stíněním. První generace předokenních rolet se tahaly pomocí látkového popruhu, venkovní žaluzie se naklápěly klikou. Mechanické ovládání je možné provozovat i dnes. U vnitřního stínění není rozdíl tak velký, tahat těžké předokenní rolety je ale nepohodlné a fyzicky náročné. Brzy proto přišlo usnadnění s pomocí elektřiny.
Elektrické vypínače
Připojení žaluzií či rolet k elektrické síti umožní ovládat stínění bez námahy. Ovladače se podobají běžným vypínačům světel, obvykle s naznačeným směrem vytahování nebo zatahování. Nevýhodou obyčejného elektrického ovladače je fakt, který si při pořizování nemusíte uvědomovat: pokud stínicí technika není připojená na dálkové ovládání, musíte držet vypínač celou dobu, dokud například roleta nesjede úplně dolů nebo úplně nahoru. U stínění v ložnici, které stahujete každý večer a vytahujete každé ráno, vás několik desítek vteřin držení vypínače brzy přestane bavit.
Dálkové ovládání a čidla
Vytahování žaluzií nebo rolet pomocí dálkového ovládání není na druhou stranu potřeba věnovat žádné úsilí. Nejen, že není nutné držet vypínač celou dobu, ale nemusíte ani stát u okna. Při výběru ovládání stínicí techniky je dobré si zjistit, jaké technologie podporuje. Více o výběru ovládání si přečtěte v našem článku. Venkovní stínění můžete vybavit i čidly, které například venkovní žaluzie automaticky vytáhnou v případě větru nebo naopak sklopí při silném slunci.
Chytrá domácnost
Dálkové ovládání není posledním výkřikem techniky. Dnes můžete stínění ovládat i pomocí chytrého telefonu a zapojit ho do systému chytré domácnosti. Například systém TaHoma s ovladači Somfy umožňuje třeba vytáhnout žaluzie najednou v celém bytě, naplánovat pro každý den konkrétní čas sklápění lamel nebo třeba na dálku zatáhnout markýzu, když si v práci vzpomenete, že zůstala roztažená.